Biyografi

Mehmet Ali Ağca Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mehmet Ali Ağca kimdir?, Mehmet Ali Ağca kaç yaşında?, Mehmet Ali Ağca evi nerede?, Mehmet Ali Ağca nerelidir? Mehmet Ali Ağca ev adresi?, Mehmet Ali Ağca kaç yaşında?, Mehmet Ali Ağca nerede oturuyor?, Mehmet Ali Ağca nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mehmet Ali Ağca hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Ocak.1958 senesinde doğan Mehmet Ali Ağca şu an için 63 yaşında ve Oğlak burcundandır. Mehmet Ali Ağca doğum yeri ise Güzelyurt köyü, Hekimhan, Malatya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Mehmet Ali Ağca Kimdir? – Mehmet Ali Ağca Evi Nerede? – Mehmet Ali Ağca Nerede Oturuyor?

Mehmet Ali Ağca Kimdir?, evi nerede?

1979‘da Abdi İpekçi suikastı ile 1981’de Papa II. Jean Paul‘e suikast girişimi ile tanınmaktadır.

Mehmet Ali Ağca, 9 Ocak 1958 tarihinde Malatya’da Hekimhan, Güzelyurt köyünde doğmuştur. Çocuklu ve gençliği Malatya’da geçirdikten sonra İstanbul‘a taşındılar. İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesinde okudu. Üniversite senelerında çeşitli ideolojik gruplarla tanıştı.

1 Şubat 1979 tarihinde Milliyet gazetesi başyazarı Abdi İpekçi‘ye gerçekleştirilen suikastin tetikçisi olarak, olaydan 5 ay sonra 25 Haziran 1979’da yakayı ele verdi. Ve Maltepe Askeri Cezaevi’ne kapatıldı. 6 ay sonra 23 Kasım 1979 tarihinde cezaevinden kaçırıldı. 28 Nisan 1980 tarihinde Mahkemesi gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

13 Mayıs 1981 tarihinde Vatikan‘ın Aziz Petrus Meydanı’nda Papa II. Jean Paul‘e suikast girişiminde bulundu. Suikast Browning marka 9 mm yarı otomatik tabanca ile ateşlenen 3 mermi ile gerçekleştirilmiştir. Girişim sonucu Papa II. Jean Paul, elinden ve karnından vurulmuştur. 22 Mart 1986 tarihinde neticelenen mahkemesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Vurulmasından 4 gün sonra kendisini vuranı affettiğini bildiren Papa II. Jean Paul, Ağca’yı 27 Aralık 1983’te direkt İtalyan cezaevinde ziyaret etti.

İtalyan hapishanesindeyken “Ben mesihim” gibi enteresan iddialarda bulunan Ağca, 1999 senesinin son günlerinde de evlenmek istediğini altını çizerek yine dikkatleri üzerine çekti.

13 Haziran 2000 tarihinde dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi‘nin affını onaylamasıyla Türkiye’ye iade edildi.

Türkiye’ye iade edilen Mehmet Ali Ağca, mahkemede “Ben Abdi İpekçi’nin katili değilim. Yalnızca aktörlük yaptım” dedi.

Mehmet Ali Ağca’nın Abdi İpekçi cinayetinden aldığı ölüm cezası; 1991 senesinde yürürlüğe giren İnfaz Yasası gereği 10 yıl hapse çevrilmişti. Kadıköy’de iki ayrı gasp ve soygun suçlarından aldığı toplam 36 yıl ağır hapis cezası da, kamuoyunda “Rahşan Affı” olarak anılan Af Yasası sebebiyle 7 yıl 2 ay hapse çevrilmişti. İnfaz yasası gereği 12 Ocak 2006 tarihinde serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine, Yargıtay tahliye kararını bozarak yeniden cezaevine konulmak üzere 20 Ocak 2006 tarihinde tutuklanıp Kartal H Tipi Cezaevi’nde 18 Ocak 2010 tarihine kadar kaldı.

Mehmet Ali Ağca, 2014 senesinin Aralık ayında Papa II. Jean Paul‘ün mezarını ziyaret etmek amacı ile Vatikan‘a giderek mezarını ziyaret etmiştir. Bu ziyaret için uygunsuz seyahat belgeleri ile İtalya‘ya girdiğinden dolayı 30 Aralık 2014 tarihinde sınırdışı edilerek Türkiye’ye gönderildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün