Bilgi

Merkez Bankasının Faiz Kararı Merakla Bekleniyor! Herşeye hazırlıklı olun! Faizler Düşecek mi?

Merkez Bankasının Faiz Kararı Merakla Bekleniyor! Herşeye hazırlıklı olun! Faizler Düşecek mi?, arayışı içine giren okurlarımız için Merkez Bankasının Faiz Kararı Merakla Bekleniyor! Herşeye hazırlıklı olun! Faizler Düşecek mi? ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Merkez Bankasının Faiz Kararı Merakla Bekleniyor! Herşeye hazırlıklı olun! Faizler Düşecek mi? sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Merkez Bankasının Faiz Kararı Merakla Bekleniyor! Herşeye hazırlıklı olun! Faizler Düşecek mi?

Merkez Bankası’nın kararı ise en fazla piyasalar ve kredi çekmeyi düşünen çevredeki insanlar aracılığıyla merak ediliyor. Merkez Bankası faizleri düşürecek mi? İşte milyonların merak ettiği soruya uzman kişilerdan yanıtlar haberimizin detay kısmında. 

14 Haziran e nabıza neden giremiyorum? E nabız neden açılmıyor çöktü mü?

14 Haziran e nabıza neden giremiyorum? E nabız neden açılmıyor çöktü mü?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için toplantı günü yaklaştı. Alınacak karar ise milyonlar aracılığıyla merak ediliyor. Haziran ayı faiz kararının açıklanmasıyla birlikte hem dolar kurunda değişimler olacak hem de banka faizleri doğrudan etkilenecek. O yüzden gözler haziran ayı toplantısında. 
Merkez Bankası haziran ayında yeni faiz kararını açıklamak için toplanacak. Para Politikaları Kurul (PPK) toplantısından sonra faiz kararı basına açıklamalacak. Peki milyonların takip ettiği Merkez Bankası Toplantısı ne zaman yapılacak? 

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN? 

Merkez Bankası PPK toplantısı 17 Haziran tarihinde yapılacak. Haziran ayında alınacak yeni faiz kararı ise aynı gün 14:00’da basına açıklamalacak.

MERKEZ BANKASI GÜNCEL FAİZ ORANI NEDİR?

2020 senesinin son aylarında üst düzey ekonomi yönetiminde değişikliklere gidilmişti. Büyük değişiklikler neticesinde Merkez Bankası başkanı ve Ekonomi Bakanı değişmişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da sıkı para politikasını başlatmıştı. 2021 senesinin ocak ve şubat aylarında ise Merkez Bankası politika faizini ’de sabit tuttu. Mart ayında ise 200 baz puan arttırılarak politika faizi ’a çıkarılmıştı. Nisan ayında gerçekleşen toplantıda ise faizler yine sabit tutulmuştu. Mayıs ayında yapılan son PPK toplantısında da yine politika faiz oranlarına değişikliğe gidilmedi. 
Güncel olarak Merkez Bankası’nın politika faizi . 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN FAİZ KARARI NE OLUR? FAİZLER DÜŞER Mİ?

Anadolu Ajans Finans haziran ayı Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketine göre alınan sonuçları açıkladı. Beklenti anketine göre Merkez Bankası’nın bu ayda faiz kararını pas geçmesi bekleniyor. Yani faiz kararında düşüş veya yükseliş yerine sabit bırakılacağı yönünde beklenti var. Eğer bu durum olursa Merkez Bankası politika faizi olarak sabit kalacak. 

Merkez Bankası faizleri sabit tutarsa bankalarda kredi veya mevduat faiz oranlarında büyük oynamayalar yapmayacaktır. Muhtemelen bir ay daha bankalar da sundukları kredi ve mevduat ürünlerindeki faiz oranlarını üç aşağı beş yukarı sabit tutar. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIŞINA GİDERSE NE OLUR?

Piyasadaki bazı uzman kişilera göre Merkez Bankası FED kararına göre faiz artışına da gidebilir. Eğer Amerikan Merkez Bankası (FED), faizleri yükseltirse dolarda küresel anlamda bir değer artışı yaşanacak. Dolarda yaşanan bu artış Türk lirası dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı baskı oluşturabilir. 

Dolar kurundaki artışa bağlı olarak iç piyasada altın fiyat aralıklarında da yine yukarı yönde seyir görülebilir. Bu ihtimaller göz önüne alındığında azınlıkta olsa bazı analistler Merkez Bankası’nın FED kararına göre faiz artışına gidebileceğini de düşünüyor. 

Eğer Merkez Bankası faiz artışına giderse Türk lirası dolar başta olmak üzere değer kazanacaktır. Lakin bankaların sundukları kredi ürünlerdeki faiz oranları da artacak. Esnaf ve vatandaşlar acil ihtiyaçları için kredi çekerken daha da zorlanacaklar. Bunun yanı sıra mevduat faizleri de artacak. Mevduat getirisi olan vatandaşların da kazançları artacak. 
 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün