Biyografi

Milan Kundera Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Milan Kundera kimdir?, Milan Kundera kaç yaşında?, Milan Kundera evi nerede?, Milan Kundera nerelidir? Milan Kundera ev adresi?, Milan Kundera kaç yaşında?, Milan Kundera nerede oturuyor?, Milan Kundera nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Milan Kundera hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Nisan.1929 senesinde doğan Milan Kundera şu an için 92 yaşında ve Koç burcundandır. Milan Kundera doğum yeri ise Brno, Çekoslovakya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Milan Kundera Kimdir? – Milan Kundera Evi Nerede? – Milan Kundera Nerede Oturuyor?

Milan Kundera Kimdir?, evi nerede?

Milan Kundera, 1929Çekoslovakya doğumlu şair ve yazar. Toplam 14 kitabı bulunan yazarın en fazla tanınan eseri “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”’dir. Yaşamını, eşi Vera Hrabankova’yla birlikte Paris’te sürdürmektedir.

Kundera, 1 Nisan1929’da şu an Çek Cumhuriyetinin sınırları içinde bulunan Brno’da dünyaya geldi. İlk piyano derslerini babası Ludvik Kundera’dan alan yazar, ilk şiirlerini lisedeyken yazdı. Charles Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde edebiyat ve estetik okuyup müzikoloji dersleri alırken eğitim hayatına Prag Sahne Sanatları Akademisi’nde film ve senaryo yazarlığı bölümünde devam etmeye karar verdi.

İkinci Dünya Savaşı ve Alman işgali altında gençliğini geçiren birden fazla Çekoslovakyalı gibi Marksist felsefeye ilgi duydu. İnişli çıkışlı bir politik aktivist hayatı olan yazar, ilk olarak 1952 senesinde Çekoslovakya Komunist partisi üyesi oldu fakat 1950’de parti dışı aktivitelerde bulunduğu gerekçesiyle partiden ihraç edildi. 1956’da partiye ikinci kez kabul edildi fakat 1970’te parti hayatı yeniden son buldu. Maruz kaldığı bu ironik tavrı, o zamanda yazdığı ilk kitabının adını “Şaka” koyarak yansıttı. Edebiyattaki resmi kısıtlamalara karşı direnişi, “insan suratlı sosyalizm” isteyen kısa süreli bir reform hareketi olan Prag Baharı’nın ileri gelen isimlerinden biri olmasını sağladı.

1960larda yazmaya başladığı, 1968’te yayımlanan, hikayelerden oluşan “Gülünesi Aşklar” adlı kitabı için olgun döneminin ilk kitabı tanımlasını yaptı. Aynı yıl, ülkesi Sovyet Rusya tarafından işgal edildi. Yazarın kitapları kitapçılardan ve kütüphanelerden toplatıldı ve yeni kitap basması yasaklandı. 1975’te dünyaya geldiğu ülkede eserlerinin sansürlenmesi ve yazım özgürlüğünün engellenmesi yüzünden Fransa’ya taşındı. 1979da “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı” adlı eserinde yazılan otobiyografik kurgulamalar yüzünden Çekoslovakya vatandaşlığından çıkarıldı. 1981‘de Fransız vatandaşlığını aldı.

Edebiyat dünyasındaki en mühim çıkışını, sonradan dünya çapında birden çok dile çevirilen, “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” adlı romanıyla yaptı. 1998 senesinde Philip Kaufman yönetmenliğinde çekilen, kitapla aynı adı taşıyan filmde Daniel Day Lewis ve Juliette Binoche oynadı.

Kariyerinin ilk senelerındaki baskılar yüzünden Kundera uzun süre romanın bir politik malzemeden fazla sanat eseri olması gerektiği düşüncesini savundu. 90’lara gelindiğinde kitaplarını Fransızca olarak yazmaya başlayan yazar, birden çok yerde Franko-Çek olarak anıldı.

1982de Europa Literatura ödülünü almasını takiben 1983 senesinde Michigan Üniversitesinden fahri doktora aldı. 1985’te Kudüs Ödülüne layık görüldü. Yazarın ünlü eserlerinden “Yavaşlık1996da, “Kimlik1998de ve “Bilmemek2000 senesinde yayımlandı. Edebiyatın çeşitli dallarında toplam 16 eser vermiş olan yazar, son kitabı “Perde”yi isminin Nobel adayları içerisinde geçtiği 2005 senesinde yazdı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün