Biyografi

Mustafa Sinan Kaçalin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mustafa Sinan Kaçalin kimdir?, Mustafa Sinan Kaçalin kaç yaşında?, Mustafa Sinan Kaçalin evi nerede?, Mustafa Sinan Kaçalin nerelidir? Mustafa Sinan Kaçalin ev adresi?, Mustafa Sinan Kaçalin kaç yaşında?, Mustafa Sinan Kaçalin nerede oturuyor?, Mustafa Sinan Kaçalin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mustafa Sinan Kaçalin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1957 senesinde doğan Mustafa Sinan Kaçalin şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Mustafa Sinan Kaçalin doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Akademisyen olarak devam ettirmektedir.

Mustafa Sinan Kaçalin Kimdir? – Mustafa Sinan Kaçalin Evi Nerede? – Mustafa Sinan Kaçalin Nerede Oturuyor?

Mustafa Sinan Kaçalin Kimdir?, evi nerede?

Türk Dil Kurumu Başkanı

Mustafa Sinan Kaçalin, 1957 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Ailesi Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çayırdüzü köyünden göç etmişlerdir. 1972 senesinde girdiği Hasköy Lisesi’nden 1975 senesinde mezun oldu. 1976 senesinde başladığı lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 1980 senesinde bitirdi. Ardından 1990 senesinde doktorasını aynı bölümde “Çiñggis Kağan Târihi Çevirisi” tez konusu ile bitirdi.

1987-1989 içerisinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Macaristan’da Lóránd Eötvös Üniversitesi Türk Dili Kürsüsünde Türkçe okutmanı olarak görevlendirilmiştir. Aynı sürede Szeged József Attila Üniversitesi Altayistik Kürsüsünde çalışmış ve derslere devam etmiştir. 1989’de Marmara Üniversitesindeki görevine dönmüş, 1994-1999 içerisinde yardımcı doçent unvanıyla öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1998’de doçent olmuştur.

1998’de Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim kullanıcı hesabıne getirilmiştir. 2000-2002 senelerında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Aynı sürede Sosyal Bilimler Bölümü başkanlığını yürütmüştür. Yurda döndüğünde bölümüne bölüm başkanı olarak tayin edilmiş, doçent temsilcisi olarak fakülte yönetim kurulunda görev almıştır.

2003-2012 arası Marmara Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmüştür. 2010 Şubat 25-Temmuz 11 tarihlerinde Pekin Minzu Üniversitesi Uygur dili ve edebiyatı fakültesinde Karahanlıca, Harezmce ve İslam kültürü ve dilinin Uygur diline tesiri konularında yüksek lisans ve doktora dersleri vermiştir.

Mustafa Sinan Kaçalin, 1982 – 1987 senelerında Araştırma Görevlisi olarak Marmara Üniversitesi’nde çalıştı. Yine aynı üniversitede; 1990 – 1994 senelerında Öğretim Görevlisi Doktor, 1994 – 1998 Yardımcı Doçent, 1998 – 2006 Doçent Doktor, 2006 senesinde Profesör oldu.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin 6 Mart 2012 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan üçlü kararname ile Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevine getirildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün