Biyografi

Nikolaos Trikupis Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nikolaos Trikupis kimdir?, Nikolaos Trikupis kaç yaşında?, Nikolaos Trikupis evi nerede?, Nikolaos Trikupis nerelidir? Nikolaos Trikupis ev adresi?, Nikolaos Trikupis kaç yaşında?, Nikolaos Trikupis nerede oturuyor?, Nikolaos Trikupis nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nikolaos Trikupis hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.186927.Şubat.1959 senesinde doğan Nikolaos Trikupis şu an için 90 yaşında ve burcundandır. Nikolaos Trikupis doğum yeri ise Mesolongi, YunanistanAtina, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Asker olarak devam ettirmektedir.

Nikolaos Trikupis Kimdir? – Nikolaos Trikupis Evi Nerede? – Nikolaos Trikupis Nerede Oturuyor?

Nikolaos Trikupis Kimdir?, evi nerede?

Kurtuluş Savaşında Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz esnasında esir alınan Yunan birliklerinin komutanıdır.

Nikolaos Trikupis, 1869 senesinde Mesolongi, Yunanistan’da doğmuştur. Babası Themistocles Trikupis’dır. 1881 senesinde Pire’deki askeri okula girdi. 7 yıllık askeri eğitimden sonra 1888 senesinde askeri okuldan mezun oldu ve Hellenic Military Academy’den topçu teğmen olarak 1889 senesinde mezun oldu. Fransa‘ya gitti ve orada 1895 yılına kadar kaldı. Bir süre Le Mans’daki 26. Sahra Topçu Alayı’nda görev yaptı. Ovur’da ve Orleans civarındaki Serkote’deki kampta topçuluk eğitimi ve atış üzerinde çalıştı. 1890-1892 senelerı içerisinde Fontenblo’daki Topçu Tatbikat Okulu’na ve sonrasında Somür’deki Süvari Tatbikat Okulu’na devam etti. 1893-1895 senelerı içerisinde Paris‘teki Yüksek Harp Okulu’na devam etti.

1895 Kasım’ında Atina‘ya döndükten sonra, Atina’da gerçekleştirilen 1896 Yaz Olimpiyatlarında, atıcılık sporlarında 1896 yılı 1. Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Kallithea atış poligonunda oynanan oyunlarda, 1718 derece ile 200 metre silahla atışta üçüncü oldu.

Nikolaos Trikupis, 1897 senesinde 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı esnasında 1. Piyade Tümeni kurmaylığına atandı. 1904’te yeni kurulan Genelkurmay Başkanlığı’nda görev yaptı ve 1912-13 senelerı içindeki Balkan Savaşları’na 3. Piyade Tümeni ve Damianos Müfrezesi Komutanı olarak katıldı. Balkan Savaşları‘ndan sonra alay komutanlıklarında ve ordu kurmay başkanlıklarında görev yaptı. 3. Ordu kurmay başkanlığı ve Yunan Ordusu Kurmay Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1917 senesinden beri I. Dünya Savaşı‘nın Makedonya Cephesi’nde 3. Piyade Tümen komutanı olarak görev yaptı. 1918 senesinde Tümgeneral rütbesine terfi etti. Yunan Ordusu’nun İzmir‘e çıkmasından sonra başlayan Türk Kurtuluş Savaşı‘nın ilk senelerında 3. Tümen komutanlığına komuta etti. İnönü muharebelerinde görev aldı.

1921 senesinde yapılan taarruz öncesinde Eskişehir‘i ele geçirmekle görevli Kuzey Grubu’na komuta etti ve Temmuz ayında Afyonkarahisar‘daki Güney Grubuna atandı. Eylül ayında 2. Kolordu komutanlığına, Aralık ayında 1. Kolordu komutanlığına atandı. Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz esnasında, bölgedeki üst düzey Yunan komutanıydı, emrinde 5 tümen vardı. Yeterli keşif yaptırmayı ihmal ederek Türk saldırısına hazırlıksız yakayı ele verdi.

1. ve 4. tümenlerin ön cephesinin çöküşünü önlemek için 13 Şubat’ta Afyon müstahkem mevkiinin ikinci hattına çekilmesi emredildi. Bununla birlikte başarılı Türk saldırıları ve 1. ve 2. Kolordu bölgelerinin bir kaç gün içinde teslim olmaları Yunan Ordusunun tam bir bozguna uğramasına yol açtı ve düzensiz bir halde İzmir‘e çekilmeye başladı. 29 Ağustos‘ta Kütahya yakınlarındaki Allıören olarak da anılan Karacahisar yakınlarında Türk süvari birlikleri tarafından saldırıya uğradı ve 5000’den fazla asker ve 300 subayı ile birlikte teslim oldu. İlk evvelâ Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü‘ye götürdüler. İnönü, onu yanına alarak Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkardı.

Türk Ordusu Başkomutanı Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa‘nın huzuruna Uşak’ta çıkarıldı. Mustafa Kemal Paşa tarafından İzmir’deki Yunan Genel Karargâhı tarafından Yunan Ordusu başkomutanlığına atandığı bildirildi; bu durum Yunan ordusundaki komuta düzeninin tamamiyle bozulduğunu gösteriyordu.

Atatürk onu ;

“Üzülmeyin General, Siz vazifenizi sonuna kadar yaptınız. Askerlikte mağlûp olmak da mevcuttur. Napolyon da vaktiyle esir olmuştu. Size karşı büyük bir hürmet hissi besliyoruz. Burada kendinizi esir addetmemenizi rica ediyorum. Misafirimizsiniz. Yakında her şey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.”

diyerek karşıladı.

Savaştan sonra bir süre Türkiye‘de Kayseri’nin Talas bölgesinde kurulan bir esir kampında tutulan Trikopis daha sonra Yunanistan‘a dönmüştür. Tutulmasının sebebi Yunan ihtilalcileri tarafından idam edilmesinden korkulmasıdır. Çünkü ihtilalciler, General Hacıanesti ve hükümetin bazı bakanlarını ve Başbakan Gunaris’i yenilgiden sorumlu tutup kurşuna dizmişlerdi. 1923 senesinde savaş esirleri mahkemesinin bir parçası olarak Yunanistan‘a döndü, fakat Altılar davasında felaketteki rolünden ötürü sorumlu tutulan diğer üst düzey görevlilerden ve siyasetçilerden farklı olarak, hiçbir zaman yargılanmadı.

Askerlik görevine devam etti. 27 Kasım 1927 tarihinde emekliye ayrılmadan önce Korgeneral rütbesine terfi etti ve daha sonra Venizelos hükümetlerinde Attika ve Boeotia’nın valisi olarak görev yaptı.


2 Eylül’de esir alınan Yunan Ordusu komutanları:
soldan sağa (oturanlar)
4. Tümen komutanı Dimaras,
1. Kolordu komutanı Nikolaos Trikupis
Kurmay Albay Adnan Bey,
2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis),
Yüzbaşı Emin

Nikolaos Trikupis , 27 Şubat 1959 tarihinde 90 yaşında Atina‘da ölmüştür.

Kitapları :
1898 – At Tatbikatı
1900 – Topçu Silahlandırmaya Yönelik Hızlı Yöntem
1930 – Savaşların Bölümleri ve Olaylarının Anıları

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün