Biyografi

Namık Gedik Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Namık Gedik kimdir?, Namık Gedik kaç yaşında?, Namık Gedik evi nerede?, Namık Gedik nerelidir? Namık Gedik ev adresi?, Namık Gedik kaç yaşında?, Namık Gedik nerede oturuyor?, Namık Gedik nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Namık Gedik hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.191130.Mayıs.1960 senesinde doğan Namık Gedik şu an için 49 yaşında ve burcundandır. Namık Gedik doğum yeri ise İstanbulAnkara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiDoktor olarak devam ettirmektedir.

Namık Gedik Kimdir? – Namık Gedik Evi Nerede? – Namık Gedik Nerede Oturuyor?

Namık Gedik Kimdir?, evi nerede?

12 Ekim 1956 – 27 Mayıs 1960 tarihleri içerisinde Adnan Menderes’in başbakanlığı zamanında İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Namık Gedik, 1911 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra dahiliye uzmanı olarak eğitimini bitirdi.

Namık Gedik, Dahiliye Hastalıkları Mütehassıslığı, Aydın ilinin Çine beldesinde Hükûmet Tabibliği, Haydarpaşa Numune Hastanesi Verem Pavyonu Mütehassıslığı, Muğla Hastanesi Baştabipliği yaptı.

Namık Gedik, 9., 10. ve 11. dönem Demokrat Partiden Aydın milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde idi. 6-7 Eylül Olayları Namık Gedik’in İçişleri Bakanlığı zamanında gerçekleştiği için eleştirilerden payını almıştır.

Mayıs 1960 senesinde Darbe tehlikesine karşı Adnan Menderes‘e şehir dışına çıkması önerisinde bulunmuş ve 23 Mayıs günü Adnan Menderes, Ankara‘dan ayrılmıştır. Aynı öneriyi götürdüğü Celal Bayar ise Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki kalmayı yeğlemiştir.

27 Mayıs 1960 Darbesi olduğu gün tutuklu bulunduğu Harp Okulu‘nun penceresinden atlayarak intihar ettiği öne sürülmüştür. Cunta subaylarının ağır işkencelerine maruz kalarak yaşamını kaybettiği ve bu cinayete intihar süsü verildiği iddia edilmişse de, eşine eski harflerle yazdığı mektupta “dönüşü olmayan bir yola gittiğini” altını çizerek intihar etmeye karar verdiği anlaşılmış ve ailesi tarafından onaylanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Namık Gedik, 30 Mayıs 1960 tarihinde Ankara’da 49 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün