Biyografi

Natalia Gutman Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Natalia Gutman kimdir?, Natalia Gutman kaç yaşında?, Natalia Gutman evi nerede?, Natalia Gutman nerelidir? Natalia Gutman ev adresi?, Natalia Gutman kaç yaşında?, Natalia Gutman nerede oturuyor?, Natalia Gutman nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Natalia Gutman hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Kasım.1942 senesinde doğan Natalia Gutman şu an için 79 yaşında ve Akrep burcundandır. Natalia Gutman doğum yeri ise Kazan Rusya (SSCB) olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Natalia Gutman Kimdir? – Natalia Gutman Evi Nerede? – Natalia Gutman Nerede Oturuyor?

Natalia Gutman Kimdir?, evi nerede?

Natalia Gutman Grigoryevna, 14 Kasım 1942 tarihinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan’da dünyaya geldi. Kazak asıllıdır. Moskova’da büyüdü. İlk ve ota eğitiminin sonrasında Moskova Konservatuvarı’na girerek “Mistislav Rostropovich” ile çalışmalarına devam etmiştir.

Rus viyolonselist Natalia Gutman ilk müzik eğitimini 5 yaşındayken büyükbabası Anisim Berlin ve Profesör Galina Kozolupova’dan aldı. Ardından son zamanların ünlü müzisyenleri hocası viyolonselist Mistislav Rostropovich, piyanist Sviatoslay Richter ve kocası viyolonselist Oleg Kagan’dan dersler almıştır.

Natalia Gutman, 1967 senesinde, Natalia Gutman Münih ARD Yarışmasını kazanarak, ülkeler arası müzik kariyerine başlangıç yapmıştır. O günden beri de Viyana ve Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, Münih ve St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam’daki Concertgebouw Orkestrası gibi bir çok orkestrayla, tüm kıtalarda performanslar sergilemiştir.

Amerika, Avrupa ve Japonya’da bir çok ülkede turneler yapmış ve ülkeler arası müzik yarışmalarına katılmıştır.

Natalia Gutman’ın bir diğer ilgi alanı da, oda müziğidir. Çağdaş eserlerin birçoğunun prömiyerini yapmıştır; bu bağlamda Alfred Schnittke, bir sonatını ve ilk Viyolonsel Konçertosunu ona ithaf etmiştir. Bach’ın tüm solo setleri, Gutman tarafından Moskova, Berlin, Münih, Madrid, Barselona ve diğer yerlerde sunulmuştur.

Ayrıca Lizbon, İstanbul, Boston, Montreal, İtalya, Hollanda, Tayvan, Mancnester, Almanya ve İsviçre’de de orkestra konserleri organize edilmiştir. Ayrıca, Kolja Blacher ve Elisso Virsaladze’ye ile oluşturduğu Trionun İspanya, Lüksemburg ve Almanya’da verdiği konserler bunun yanında, Elisso Virsaladze’yle de İspanya, Belçika, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde bir çok oda müziği turnesine çıkmıştır.

2008 senesinde, Yuri Bashmet, Viktor Tretjakov ve Vassily Lobanoy‘la birlikte yaptığı başka bir kuartet turnesi kapsamı içinde bir çok Avrupa şehri ziyaret etmiştir.

Önemli resitalleri içerisinde Sviatoslav Richter eşliğinde çaldığı Chopin cello sonat yorumu sayılabilir. Ayrıca Emi records için Philadelphia orkestrasıyla Shostakovich’s cello konçertosu ve Dvorak op 104 si minor cello koncertosunun yorumlarının kaydını yapmıştır. Bunlar dışında 20. yy çağdaş bestecilerinin bir çok eserini de yorumlamıştır.

Genç müzisyenlere kendini adayan Natalia Gutman, dünya çapında uzmanlık dersleri vermektedir. Musikhochschule Stuttgart’ta uzun seneler profesör olarak çalışmış olup, öğretmenliğe halen Moskova’da devam ediyordir. Natalia Gutman, 1990 senesinde Oleg Kagan ile birlikte, Bavyera Alplerinde ülkeler arası bir oda müziği festivali başlatmıştır.

Mayıs 2005’te, Federal Almanya Başkanı Köhler, Natalia Gutman’a en yüksek Alman nişanı olan “Bundesverdienstkreuz 1. Klasse”‘yi vermiş olup; 2006 senesinde sanatçı, Londra’da “Kraliyet Müzik Koleji akademisyenliğine” aday gösterilmiştir.

“Seacross Managemeru Ltd. Strings Unlimited” tarafından Bayan Natalia Gutman’a verilen bi hayli cömert bir armağan olan ve yapım tarihi 1731’e kadar uzanan, İtalya’nın Cremona şehrinde üretilen şaheseri “Guarneri del Gesu” Viyolonsel çalmaktadır
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün