Biyografi

Nikola Tesla Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nikola Tesla kimdir?, Nikola Tesla kaç yaşında?, Nikola Tesla evi nerede?, Nikola Tesla nerelidir? Nikola Tesla ev adresi?, Nikola Tesla kaç yaşında?, Nikola Tesla nerede oturuyor?, Nikola Tesla nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nikola Tesla hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Temmuz.185607.Ocak.1943 senesinde doğan Nikola Tesla şu an için 87 yaşında ve Yengeç burcundandır. Nikola Tesla doğum yeri ise Smilijan, HırvatistanNew York, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Nikola Tesla Kimdir? – Nikola Tesla Evi Nerede? – Nikola Tesla Nerede Oturuyor?

Nikola Tesla Kimdir?, evi nerede?

Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikalı fizikçi, makine ve elektrik mühendisi. 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında elektrik ve manyetizma ile alakalı yaptığı çalışmalarla döneme damgasını vuran sıradışı bilim adamı.

10 Temmuz1856 tarihinde, o senelerda Avusturya monarşisine müdahil olan , Hırvatistan sınırındaki Smiljan‘da dünyaya geldi. Babası ortodoks kilisesinde rahip olarak görev yapmaktaydı.

Tesla, çalışma hayatına dahil olduktan sonra, karmaşık objeleri algılama ve aklında tutma hususundaki üstün kabiliyetleri ile dikkat çekmeye başladı. İlk işini Budapeşte‘deki bir Amerikan telefon şifrketinda aldı. Bu işi esnasında obsesif-kompülsif bozukluk ile alakalı oldukça önemli rahatsızlık geçirdi. İyileşmesinin sonrasında bir arkadaşı ile yaptığı gezinti esnasında birden bire aklına çok fazlı sistem düşüncesi geldi ve bu konuyla alakalı çalışmalarına başladı. Bu zamanda Tesla, Strazburg’taki Edison Elektrik Şirketi’nin tamiratını yapmaktaydı. Bu işi başarıyla bitirmesine rağmen, şirket tarafından verilen söz tutulmadı ve vaadedilen ücreti alamadı. Sonraki senelerda yeni bir iş bulamadı ve iki yıl boyunca kanal ve su yolları kazarak geçimini sürdürdü.

Zorlu geçen iki yılın sonrasında Pittsburgh‘taki Westinghouse laboratuarlarında bir iş bulmayı başardı. Burada alternatif akım aracılığıyla elektriğin çok uzak mesafelere kayıpsız taşınabileceği düşüncesini açıkladı. O zamanda kullanılan doğru akım teknolojisi elektriğe çok büyük bir direnç gösterdiği için enerjide inanılmaz kayıplara sebep olmaktaydı ve elektriğin taşınmasında büyük problemler yaşanmaktaydı. Ancak bu zaman içinde doğru akım ile elektrik iletimine büyük yatırımlar yapmış olan Thomas Alva Edison, elindekileri kaybetmemek için bu fikire karşı büyük bir mücadele vererek Tesla’nın yolunu kesmeye çalıştı. Westinghouse şirketi Tesla’nın alternatif akım düşüncesini mantıklı ve uygulamaya değer bularak, patentini 1 milyon dolara satın aldı. Bu zamandan sonra Edison’un kullandığı doğru akım sistemleri popülaritesini yitirerek yerini alternatif akıma bıraktı.

Tesla, Westinghouse şifrketindan patent için aldığı parayı tercih ederek, New York‘ta Tesla Elektrik Şirketi’ni kurdu. Bu şirkette sahip olduğu bütün para ve zamanı sıradışı elektrik deneylerine harcadı. Bunlardan en mühimsi de Tesla Coil oldu. 13 Mart1895 tarihinde çalışmalarını sürdürdüğü laboratuarlar yandı ve Tesla elindeki herşeyi kaybetti.

Bu olayın sonrasında Colorado‘ya taşınan Tesla, burada yeni bir laboratuar kurarak devasa boyutlardaki Tesla Coil üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Tesla bu cihazı insan yapımı senedirımlar üretmek için kullandı. Daha sonra tekrar New York’a döndü ve burada çok yüksek bir kuleden oluşmasını planladığı laboratuarını yapmaya başladı fakat, bu laboratuar hiçbir zaman tamamlanamadı. Daha sonra Long Island‘da kurduğu Telefunken Wireless satation, 1917 senesinde Alman ajanları tarafından kullanılabilme ihtimali gerekçesi ile yıkıldı.

Sıradışı bir karaktere sahip olan Tesla, para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamadı. Hayatının son senelerını boçlarından kaçmak için devamlı otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesal’nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti tarafından el konuldu.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün