Biyografi

Nusret Suman Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nusret Suman kimdir?, Nusret Suman kaç yaşında?, Nusret Suman evi nerede?, Nusret Suman nerelidir? Nusret Suman ev adresi?, Nusret Suman kaç yaşında?, Nusret Suman nerede oturuyor?, Nusret Suman nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nusret Suman hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Mart.190515.Ağustos.1978 senesinde doğan Nusret Suman şu an için 73 yaşında ve Koç burcundandır. Nusret Suman doğum yeri ise Karaferye, Yunanistanİzmit olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Heykeltraş olarak devam ettirmektedir.

Nusret Suman Kimdir? – Nusret Suman Evi Nerede? – Nusret Suman Nerede Oturuyor?

Nusret Suman Kimdir?, evi nerede?

Nusret Suman’ın son eseri Ankara‘nın simgesi olmuş Hitit Güneş Kursu Anıtı’dır.

Nusret Suman, 21 Mart 1905 tarihinde Yunanistan, Selanik yakınındaki Karaferye’de doğmuştur. Tam adı Mustafa Nusret Suman’dır. Babası Osmanlı ordusunda subay olan İsmail Hakkı Bey, annesi ilk Türk kadın fotoğrafçı Naciye Suman’dır. Fikret ve Nedret adlarında kardeşleri vardı.

Nusret Suman, Osmanlı Devleti‘nin Balkan Savaşı‘ndaki yenilgisinden sonra ailesi ile beraber İstanbul’a göç etti. 1922 senesinde Sanayi-i Nefise Mektebi‘ne giren Nusret Suman, Hikmet Onat‘ın, İbrahim Çallı‘nın atölyelerinde resim eğitimi aldıktan sonra 1925 senesinde İhsan Özsoy‘un heykel atölyesine geçti. Nijat Sirel’inde 1927 senesinde Rudolf Belling‘in yardımcısı olarak bu okulda heykel hocalarından biri olarak çalışmaya başladığı senelerda Nusret Suman, Zühtü Müridoğlu, Nermin Faruki, Sabiha Bengütaş gibi heykelcilerle aşağı yukarı aynı senelerda birlikte eğitim görmeye başlamıştır.

1929 senesinde mezun oldu. 1929 senesinde açılan sınavda “Tayyareci Fethi ve Sadık Anıtı” ile Avrupa öğrenimi ödülü kazandı. Önce Münih‘te Münih Akademisinde: Bernard Blecker ve Prof. Hans Hoffman resim atölyelerinde üç yıl ders gördükten sonra Paris‘e gitti ve bir yıl da Charles Despiau‘dan heykel dersleri aldı.

Nusret Suman; İhsan Özsoy’dan sonra Ratip Aşir Acudoğlu, Ali Hadi Bara, Zühtü Müridoğlu ile birlikte devlet tarafından Paris’e heykel eğitimi için gönderilen ilk heykel sanatçıları içerisindedır.

Yurtdışındaki eğitimi 1934 senesinde bitince İstanbul’a döndü. Ratip Aşir Acudoğlu, Refik Fazıl Epikman, Cevat Dereli, Şeref Akdik, Mahmut Cuda, Nurullah Berk, Hale Asaf, Ali Avni Çelebi, Ahmet Zeki Kocamemi, Muhittin Sebati, Fahrettin Arkunlar’dan oluşan sanatçılarla birlikte 15 Temmuz 1929 tarihinde kurulan Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği’nin kuruluşuna Nusret Suman o yıl Yurtdışına eğitime gittiğinden katılamamıştı. Dönünce Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği‘nin çalışmalarına katıldı. 1941 senesinde D Grubu sanatçıları arasına girdi.

1943 senesinde İstanbulDevlet Güzel Sanatlar Akademisine öğretim üyesi olarak atandı, birden fazla öğrenci yetiştirdi. Anıtkabir‘deki heykel ve kabartmalar için açılan yarışmada İnkılap Kulesi, Barış Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Misak-ı Millî Kulesi kabartmaları dalında birinciliği kazandı. 1969 senesinde profesörlük unvanını aldıktan sonra akademideki görevinden emekliye ayrıldı.

Nusret Suman, emekli olduktan sonra üç yıl ABD‘de kalarak çalışmalarına devam etti.

Nusret Suman, Anıtkabir‘deki Barış kulesinin iç duvarında bulunan kabartmaların mimarı, Bingöl’deki, Sivas’taki, Bodrum’daki Atatürk Heykeli’nin heykeltıraşı, 1933’de kurulan D grubunun üyesi, 1969 senesinde profesör unvanını alan ilk heykeltıraştır.

Nusret Suman, yaşamı boyunca çoğu Atatürk‘ü konu edinen yirmiye yakın anıt çalışması gerçekleştirdi.

Hitit Güneş Kursu Anıtı (Ankara) 1978

Nusret Suman, 1978 senesinde, Ankara‘da Sıhhiye Meydanı’na konulmak üzere Hitit Güneş Kursu Anıtı’nı gerçekleştirdi.

1978 senesinin Ağustos ayında Hitit Heykeli’nin açılışından bir hafta önce son kontrolleri yapmak için İstanbul’dan Ankara’ya yola çıkan Nusret Suman İzmit yakınlarında trafik kazası geçirdi ve 15 Ağustos 1978 tarihinde İzmit’de 73 yaşında ölmüştür.

Bazı eserleri :
1935 – Tokat Atatürk Anıtı
1937 – Muğla Atatürk Anıtı
1939 – Mustafa Kemal PaşaAtatürk Anıtı
1942 – Kırıkkale Atatürk Anıtı
1949 – Namık Kemal Heykeli, Tekirdağ
1958 – Orhan Veli büstü (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi)
1959 – Balıkesir Atatürk Anıtı
1960 – Çorlu Atatürk Anıtı
1961 – Karacabey Atatürk Anıtı
1961 – Çarşamba Atatürk Anıtı
1964 – Sivas Atatürk Anıtı
1964 – Adapazarı Atatürk Anıtı
1964 – Ankara Fen Fakültesi Atatürk Anıtı
1965 – Bingöl Atatürk Anıtı
1967 – Sinop Atatürk Anıtı
1967 – Gaziantep Atatürk Anıtı
1970 – Ana
1971 – Hipi Şair
1978 – Hitit Güneş Kursu Anıtı
Galatasaray LisesiFatih Sultan Mehmed büstü
Mimar Sinan Heykeli (İstanbul Resim ve Heykel Müzesi)
1978 – Ankara Fen Fakültesi, Atina, İsviçre‘de ve Belçika‘da Henry Dunant büstleri

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün