Biyografi

Oktay Ekşi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Oktay Ekşi kimdir?, Oktay Ekşi kaç yaşında?, Oktay Ekşi evi nerede?, Oktay Ekşi nerelidir? Oktay Ekşi ev adresi?, Oktay Ekşi kaç yaşında?, Oktay Ekşi nerede oturuyor?, Oktay Ekşi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Oktay Ekşi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Aralık.1932 senesinde doğan Oktay Ekşi şu an için 89 yaşında ve Yay burcundandır. Oktay Ekşi doğum yeri ise Mesudiye, Ordu olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Oktay Ekşi Kimdir? – Oktay Ekşi Evi Nerede? – Oktay Ekşi Nerede Oturuyor?

Oktay Ekşi Kimdir?, evi nerede?

Adı Hürriyet Gazetesi ile özdeşleşmiş olan Türk gazeteci ve yazar. Hürriyet Gazetesi’nde Ankara Temsilcisi ve Başyazar olarak uzun seneler görev yapmış olan Ekşi, 30 Ekim2010 tarihinde yapmış olduğu açıklamayla gazetedeki görevinden istifa etmiştir.

Oktay Ekşi, 7 Aralık1932 tarihinde, Mesudiye, Ordu’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğretimini Sivas ve Ankara’da tamamlayan Ekşi, 1951 senesinde, Ankara Ajansı’nda gazetecilik mesleğine başladı.

Ankara Ajansı’nın sonrasında Dünya Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Ekşi, bu gazete ilk olarak muhabir, 1954 senesinden beri ise Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı. Bu görevini 60 ihtilaline kadar sürdürdü ve ihtilali izleyen günlerde istifa ederek Öncü Gazetesi’ne geçti.

1961 Anayasası’nı hazırlayan kurula giren Ekşi, burada Basın Temsilcisi olrak görev yaptı. Anayasanın hazırlanmasının sonrasında Ulus Gazetesi’ne geçen Ekşi, bu gazetede 19611962 senelerı içerisinde İstihbarat Şefi pozisyonunda görev aldı.

19621966 senelerı içerisinde Londra Türkiye Başkonsolosluğu’nda mahali katip görevinde çalışan Ekşi, öte yandan da yabancı dil eğitimini bitirdi ve 1966 senesinde yurda dönerek Yeni Gazete’de Ankara Temsilcisi olarak görev yapmaya başladı. Bir yandan da hukuk eğitim hayatına devam eden Ekşi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1967 senesinde mezun oldu.

Yeni Gazete’nin sonrasında Hürriyet Gazetesi’ne geçen Oktay Ekşi, 1974 senesinde bu gazetede başyazar görevine getirildi. SODEP’in kuruluşunda yer almak çin bir süre gazetecilik mesleğinden uzak dursa da 12 Eylül Darbesi’nin sonrasında tekrar gazeteciliğe döndü ve de 1985 senesinde Hürriyet’te başyazar konumuna ikinci kez getiridi.

Oktay Ekşi, 44 yıl boyunca yazar kadrosunda bulunduğu ve 36 yıl boyunca başyazarlık görevinde bulunduğu Hürriyet Gazetesi’nden 30 Ekim2010 tarihinde istifa etti.

Oktay Ekşi Hürriyet Gazetesi’ndeki görevinin bunun yanında,Dünya Basın Konseyleri Birliği’nin başkanlığı ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, Megev Vakfı’nın da kuruculuğunu yapmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ve de Ankara Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere birden fazla mühim vakıf ve dernekten ödüller almıştır.

Oktay Ekşi, Prof. Dr. Aysel Ekşi ile evlidir ve çiftin iki çocuğu bulunmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün