Biyografi

Orhan Ayhan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Orhan Ayhan kimdir?, Orhan Ayhan kaç yaşında?, Orhan Ayhan evi nerede?, Orhan Ayhan nerelidir? Orhan Ayhan ev adresi?, Orhan Ayhan kaç yaşında?, Orhan Ayhan nerede oturuyor?, Orhan Ayhan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Orhan Ayhan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1938 senesinde doğan Orhan Ayhan şu an için 83 yaşında ve burcundandır. Orhan Ayhan doğum yeri ise olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Orhan Ayhan Kimdir? – Orhan Ayhan Evi Nerede? – Orhan Ayhan Nerede Oturuyor?

Orhan Ayhan Kimdir?, evi nerede?

Efsanevi spor yorumcusu, boks maçlarının unutulmaz sesi.

Orhan Ayhan, 1938 senesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi, Coğrafya Bölümü’nden mezun olmuştur.

Spor yazarlığına başlamadan önce futbol oynuyordu. Vefa’da futbol ve basketbol oynadı.

Erol Çetindağ adında foto muhabiri bir arkadaşı aracılığıyla 1957 senesinde Son Posta gazetesinde spor muhabirliği ve spor yazarlığına başladı. Daha sonra sırasıyla 1962 senesinde Tercüman ve Güneş gazetelerinin spor servislerinde çalıştı. Orhan Ayhan, özellikle boks maçlarında yoğunlaştı ve şimdiye kadar yüzlerce boks müsabakasını anlattı. Spor yazarlığını da bu spor dalında yoğunlaşarak yaptı.

Halit Kıvanç BBC’ye gideceğinden ondan boşalan yere 1962 senesinde TRT’nin İstanbul Radyosu’nun açtığı spor spikerliği imtihanında birinci oldu. Anlattığı ilk maç 21 Ocak 1963 tarihinde oynanan Galatasaray-Milan Avrupa Şampiyon Kulüpler maçıydı. Boks maçı anlatmasını istediler, ilk anlattığı boks maçı ise Garbis Zakaryan ile Wene Brune içerisinde yapılan maçtır.

1963 senesinde bir de Rock Hudson ile Doris Day’in “Yastık sohbeti” adlı filmindeki avukatın dublaj seslendirmesini yapmıştır.

Babasının Vefa Kulübü’nde kulüp başkanlığı yaptığı zamanda Vefa’da boks şubesi başkanlığı yaptı.

Daha sonra TRT kadrosunda bir çok futbol maçlarını radyodan dinleyicilere anlattı. Boksör Muhammed Ali‘nin, Mike Tyson‘ın bütün maçlarını anlattı. Şu ana kadar 8500’in üzerinde futbol ve boks maçı anlattı. Ayrıca Wipeout adlı yarışmanın seslendirmesini de yapmıştır. Hangi spora ait bir müsabakayı anlatırsa anlatsın, anlatma tarzı ve ifade şekilleri ve yorumları bireylerin dikkatini çekmiştir.

1992 senesinde Show TV’ye geçti. 1994 senesinde tekrar TRT’ye Genel müdür danışmanı olarak geçti.

Yılın büyük bir bölümü Kınalıada’da yaşayan Orhan Ayhan’ın “Boks” ve “Kürsüdekiler” adlı yazıp paylaştığı iki kitabı mevcuttur.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesi ve Spor Yazarları Derneği‘nin kurucu üyesi olan Orhan Ayhan, Boks Federasyonu yönetim kurulu üyesi görevi de yaptı. Posta Gazetesi’nde boks yazıları yazmıştır.

Avrupa ve Dünya Boks Birliği Yönetim Kurulu Üyesi görevi yaptı.

2012 senesinde Discovery Channel’da Rüya Takımı programını seslendirmiştir. Ayrıca Wipeout adlı yarışmanın seslendirmesini yapmıştır.

Uzun seneler Avustralya‘da yaşayan Orhan Ayhan, evli olup Serhan ve Korhan adında iki oğlu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün