Park Chan-wook Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Park Chan-wook kimdir?, Park Chan-wook kaç yaşında?, Park Chan-wook evi nerede?, Park Chan-wook nerelidir? Park Chan-wook ev adresi?, Park Chan-wook kaç yaşında?, Park Chan-wook nerede oturuyor?, Park Chan-wook nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Park Chan-wook hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Ağustos.1963 senesinde doğan Park Chan-wook şu an için 58 yaşında ve Başak burcundandır. Park Chan-wook doğum yeri ise Seoul, Güney Kore olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

Park Chan-wook Kimdir? – Park Chan-wook Evi Nerede? – Park Chan-wook Nerede Oturuyor?

Park Chan-wook Kimdir?, evi nerede?

The Vengeance Trilogy (İntikam Üçlemesi) serisi ile tanınan Güney Kore’li yönetmen. Ülkesinin en popüler yönetmenlerinden birisi olan Chan-wook, İntikam Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı) ile bütün dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de bir anda ünlü olmuştur. Her ne kadar yönetmenliği ile tanınsa da bunun bunun yanında senaryo yazarı, yapımcı ve eleştirmen de olan Chan-wook, eserlerinde Alfred Joseph Hitchcock, İngmar Bergman ve Roman Polanski’nin izlerini taşır.

Park Chan-wook, 23 Ağustos1963 tarihinde, Seoul, Güney Kore’de dünyaya geldi. Sogang Üniversitesi’nde felsefe okuyan Chan-wook, burada okuduğu senelerda Sogang Film Topluluğu’nu kurdu ve çağdaş sinema teorileri üzerine bir dizi makale paylaştı.

Üniversitede okuduğu senelerda sinema eleştirmeni olmak isteyen Chan-wook, mezuniyetinden sonra bir süre film eleştirileri kaleme aldıysa da, kısa bir süre içerisine Yu Yeong-jin ve My Sassy Girl filminden tanıdığımız Kwak Jea-yong gibi başarılı yönetmenlerin yanında asistan yönetmen olarak çalışmaya başladı.

Chan-wook’un yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film, 1992 tarihini taşıyan The Moon Is.. the Sun’s Dream oldu. Bu filmi 1997 tarihli Trio izledi. İlk filmleri hem gişede hem de eleştirmenlerin nazarında başarılı olamayan Chan-wook, bir süre daha yaşamını sinema eleştirmeni olarak kazanmaya devam etti.

2000 yılı, yönetmenin şansının döndüğü yıl oldu. Eleştirmenler tarafından çok olumlu karşılanan ve de gişe başarısıyla da Chan-wook’u mutlu eden Joint Security Area, Güney Kore sinema tarihinin en fazla izlenen yerli yapımı oldu. Bu filmle beraber gelen maddi ve manevi rahatlama aracılığıyla kendi kafasıdaki projelere odaklanabilen başarılı yönetmen, 2002 senesinde, ileride İntikam Üçlemesi adıyla anılacak olan serinin ilk filmi olan Sympathy for Mr. Vengeance (Bay İntikam İçin Sempati)’yi filme aldı.

Orjinal olarak bir üçleme düşüncesi taşımasa da, daha sonra çekilen Oldboy ve Sympathy for Lady Vengance (Bayan İntikam İçin Sempati) adlı filmlerle tamamlayıcı bir unsur oluşturan Sympathy for Mr. Vengeance, başarılı yönetmenin yurt dışına açıldığı film oldu.

Serinin 2. filmi olan 2004 tarihli Oldboy (İhtiyar Delikanlı), serinin en tanınan filmi oldu. Cannes, Asia Pacific, Grand Bell gibi birden fazla festivalden fazla sayıda ödül kazanan film, yönetmenine de 57. Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödülü kazandırdı. 15 yıl boyunca bir otel odasında rehin tutulan Oh Dae-Su’nun serbest kalışının sonrasında intikam duygusuna düştüğü esaretin anlatıldığı Oldboy, 2008 senesinde, CNN kanalının gerçekleştirdiği ankette tarihin en iyi Asya yapımı filmlerinden birisi seçildi

2004 senesinde Three… Extremes adlı korku filmi için kamera karşısına geçen Chan-wook, 2005 senesinde ise İntikam Üçlemesi’nin son filmi olan Sympathy for Lady Vengance’ı paylaştı. Korku ve vahşet öğelerinin bolca bulunduğu filmlerle ünlenen yönetmen, 2006 senesinde vizyona giren I’m a Cyborg, But That’s OK adlı romantik komedi filmiyle sevenlerini şaşırttıysa da, alışılageldik tarzına geri dönmesi uzun sürmedi; 2009 senesinde son filmi olan Thirst ile vampirlerin dünyasına alışılmadık bir bakış açısı getirirken, takipçilerini da sevindirdi.

Park Chan-wook, Kim Eun-hee ile evlidir. 1 kız çocuğu mevcuttur.

Ödülleri :
2009 – 62.Cannes Film Festivali -Jüri Özel Ödülü (Kan Arzusu)
2004 – 57.Cannes Film Festivali – Büyük Jüri Ödülü (İhtiyar Delikanlı)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2018 – The Little Drummer Girl (TV Dizisi)
2016 – Hizmetçi (Sinema Filmi)
2012 – Lanetli Kan: Masumiyetin Sonu (Sinema Filmi)
2011 – 60 Seconds of Solitude in Year zero(Sinema Filmi)
2009 – Thirst / Kan Arzusu (Sinema Filmi)
2006 – Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (Sinema Filmi)
2005 – İntikam Meleği (Sinema Filmi)
2004 – Üç Sıradışı (Sinema Filmi)
2003 – Oldboy / İhtiyar Delikanlı (Sinema Filmi)
2002 – Haklı İntikam (Sinema Filmi)
2000 – Birleşik Güvenlik Bölgesi (Sinema Filmi)

Senaryo :
2009 – Kan Arzusu (Sinema Filmi)
2006 – Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (Sinema Filmi)
2004 – Üç Sıradışı (Sinema Filmi)
2003 – Oldboy / İhtiyar Delikanlı (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker