Biyografi

Prof.Dr.Maya Angelou Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Maya Angelou kimdir?, Prof.Dr.Maya Angelou kaç yaşında?, Prof.Dr.Maya Angelou evi nerede?, Prof.Dr.Maya Angelou nerelidir? Prof.Dr.Maya Angelou ev adresi?, Prof.Dr.Maya Angelou kaç yaşında?, Prof.Dr.Maya Angelou nerede oturuyor?, Prof.Dr.Maya Angelou nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Maya Angelou hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Nisan.1928 senesinde doğan Prof.Dr.Maya Angelou şu an için 93 yaşında ve Koç burcundandır. Prof.Dr.Maya Angelou doğum yeri ise St. Louis, Missouri, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞairSinema OyuncusuSenarist olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Maya Angelou Kimdir? – Prof.Dr.Maya Angelou Evi Nerede? – Prof.Dr.Maya Angelou Nerede Oturuyor?

Maya Angelou Kimdir?, evi nerede?

Maya Angelou, Amerikan şair, aktris ve Amerikan İnsan Hakları Hareketi’nde bulunan sembol isimlerden biri. Şiir kitaplarından “Just Give Me a Cool Drink of Water ‘Fore I Die” ile Pulitzer Ödülü‘ne aday gösterilmiştir.

4 Nisan1928‘de St. Louis, Missouri, ABD‘de dünyaya geldi. Maya üç, kardeşi Bailey Jr ise halen dört yaşındayken ayrılan anne ve babaları onları, Arkansas‘ta yaşayan büyükanneleri Annie Henderson’un yanına gönderdi. Maya ilk kitabı olan “I Know Why the Caged Bird Sings” i halen 17 yaşındayken yazdı.

Büyük annelerinin yanına gönderildikten 4 yıl sonra babaları Arkansas’a gelerek, onları tekrar annelerinin gözetimine vermeye karar verdi. Maya sekiz yaşına geldiğinde annesinin erkek arkadaşı tarafından cinsel tacize maruz kaşmaya başladı. Tacizi gerçekleştiren Mr. Freeman bir gün hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı fakat, salıverilmesinden dört gün sonra ölü bulundu. Bu olayın üzerine Maya yaklaşaık 5 yıl boyunca hiç konuşmadı.

Maya ve kardeşi yeniden büyükannelerinin yanına gönderildiler. Burada kendisine yeniden konuşmaya başlaması için yardım etmeye çalışan Bertha Flowers adlı öğretmen ile yakın bir arkadaşlık geliştirdi. 13 yaşına geldiğinde yeniden annesinin yanına, San Francisco‘ya dönen Maya, İkinci Dünya Savaşı‘nın devam ettiği bu senelerda, George Wahington Lisesi’ne devam etti, dans ve drama dersleri aldı. Okuluna devam ettiği sırada, San Francisco’daki ilk kadın tramvay makinisti olarak çalıştı. Mezun olduktan üç hafta sonra, oğlu Guy Johnson dünyaya geldi.

1952 senesinde ilk eşi Tosh Angelos ile evlendi. Bu evlilik üç yıl devam ettikten sonra boşanma ile sonlandı. 19541955 senelerı içerisinde “Progy and Bess” adlı opera ile Avrupa turnesi yapan Maya Angelou, Martha Graham‘dan modern dans dersleri aldı ve Alvin Ailey ile televizyon şovlarında dans etti. 1950’lerin sonuna doğru New York‘a taşındı ve çeşitli Brodway yapımlarında yer aldı. Bu senelerda İnsan Hakları Hareketi çalışmalarında aktif görev alan birden fazla sanatçı ile çalışma fırsatı yakaladı.

1960‘lı senelerın başında, Güney Afrikalı özgürlük savaşçısı Vusumi Make ile birlikte Mısır‘ın Kahire kentinde yaşamaya başladı. Burada yaşadığı sırada The Arab Observer gazetesinde editör olarak görev yaptı. 1962 senesinde oğlu ile birlikte Gana‘ya taşınan Maya Angelou, burada oyun yazarlığı, drama ve müzik eğitmenliği yaptı.

Gana’da yaşadığı senelerda Malcolm X ile yakın arkadaşlık kuran Maya Angelou, 1964 senesinde Amerika‘ya dönerek, Malcolm X’in insan hakları çalışmalarında mühim görevler üstlendi.

1973 senesinde İngiliz asıllı bir marangoz olan Paul du Feu ile evlendi ve Sonoma, California‘ya taşındı. Takip eden seneler Maya’nın yazarlık yönünden en üretici olduğu seneler oldu. 1977 senesinde “Roots” dizisindeki rolü ile bir Emmy adaylığı kazandı. “Georgia, Georgia” adlı konusu, siyahi bir kadın tarafından yazılan ve yapımı gerçekleştirilen ilk senaryo oldu.

1990 sonrası kariyerine konferanslar vererek ve fikirlerini genç insanlarla paylaşarak devam eden Maya’nın hayatı, 2008 senesinde “African American Lives” adlı bir televizyon dizisine konu oldu.

Çalışmaları:

Otobiyografi Çalışmaları:

I Know Why the Caged Bird Sings, 1969.

Gather Together in My Name, 1974.

Singin’ and Swingin’ and Gettin’ Merry Like Christmas, 1976. The Heart of a Woman, 1981.

All God’s Children Need Traveling Shoes, 1986.

A Song Flung Up To Heaven, 2002.

The Collected Autobiographies of Maya Angelou, 2004

Şiirleri:

Just Give Me a Cool Drink of Water ‘Fore I Die, 1971.

Oh Pray My Wings are Gonna Fit Me Well, 1975.

And Still I Rise, 1978.

Shaker, Why Don’t You Sing, 1983.

Now Sheba Sings the Song, 1987.

I Shall Not Be Moved, 1990.

“On the Pulse of Morning”, 1993.

The Complete Collected Poems of Maya Angelou, 1994.

Phenomenal Woman: Four Poems for Women, 1995.

“A Brave and Startling Truth”, 1995.

“From a Black Woman to a Black Man”, 1995.

“Amazing Peace”, 2005.

“Mother, a Cradle to Hold Me”, 2006.

“Celebrations, Rituals of Peace and Prayer”, 2006

Poetry for Young People, 2007.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün