Biyografi

Prof.Dr.Melih Bulu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Melih Bulu kimdir?, Prof.Dr.Melih Bulu kaç yaşında?, Prof.Dr.Melih Bulu evi nerede?, Prof.Dr.Melih Bulu nerelidir? Prof.Dr.Melih Bulu ev adresi?, Prof.Dr.Melih Bulu kaç yaşında?, Prof.Dr.Melih Bulu nerede oturuyor?, Prof.Dr.Melih Bulu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Melih Bulu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Ağustos.1970 senesinde doğan Prof.Dr.Melih Bulu şu an için 51 yaşında ve Aslan burcundandır. Prof.Dr.Melih Bulu doğum yeri ise Kırıkkale olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Akademisyen olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Melih Bulu Kimdir? – Prof.Dr.Melih Bulu Evi Nerede? – Prof.Dr.Melih Bulu Nerede Oturuyor?

Melih Bulu Kimdir?, evi nerede?

Melih Bulu, 5 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü görevine geldi.

Melih Bulu, 15 Ağustos 1970 tarihinde Kırıkkale’de doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi mühendislik fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1992 senesinde mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde finans alanında yüksek lisans; yönetim ve organizasyon alanında doktora eğitimini bitirdi.

Melih Bulu, 2008 senesinde doçent, 2016 senesinde profesör unvanı aldı.

Melih Bulu, üniversite eğitiminden sonra Ankara‘da savunma sanayinde zırhlı personel taşıyıcı üretimi yapan FMC-Nurol ve hava platformları üreten TUSAŞ firmalarında CASA, Atak Helikopter ve F-16 Programlarında mühendis olarak çalıştı.

ABD merkezli, özellikle kimyevi tüketici ürünleri üreten fazla uluslu şirket P&G (Procter & Gamble) şifrketinın Gebze’deki fabrika müdür yardımcılığı görevinde özellikle verimlilik ve maliyet tasarrufu alanlarında görevler aldı. Ayrıca üretim ve hizmet sektöründe çeşitli firmalara strateji ve yönetim hususunda danışmanlık yaptı.

Melih Bulu, 2004 senesinden beri (URAK) Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun Genel Sekreterliği görevini yürütmüş ve 2018-2019 dönemi için URAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

2002 senesinde (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin İstanbul Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın kuruluşunda yer aldı. AK Parti il yönetiminde ekonomiden sorumlu İstanbul il başkan yardımcılığı yaptı. 2009 yerel seçimlerinde AK parti’den İstanbul Ataşehir Belediye Başkanlığı, 2015 genel seçimlerinde ise İstanbul 1. bölge milletvekilliği için aday adayı oldu fakat her ikisinde de aday gösterilmedi.

Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde strateji ve yönetim konularında öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 2003-2010 senelerı içerisinde Boğaziçi ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde yarı zamanlı olarak İş Stratejisi ve Oyun Teorisi dersleri veren Bulu, 2009 senesinden beri tam zamanlı akademisyen olarak çalışmaya başladı. 2010-2014 senelerı içerisinde İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanlığını yürüttü.

Özellikle uzmanlık alanı olan şehirlerin, bölgelerin ve sektörlerin rekabetçiliği hususunda prestijli yayınevlerinde kitapları basıldı; dünyanın ileri gelen dergilerinde makaleleri yayınlandı; bölgesindeki prestiji konferanslara davetli konuşmacı olarak katıldı; konferans başkanlıkları yaptı.

Prof.Dr. Melih Bulu 3 Ekim 2016 tarihinde İstinye Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanmadan önce Bölüm Başkanlığı, MBA Koordinatörlüğü ve Dekanlık gibi idari görevler yaparak akademik yöneticilik tecrübesini geliştirdi. 3 Ekim 2016 tarihinden 20 Kasım 2019 tarihine kadar kurucu Rektör olarak İstinye Üniversitesi’nde görevine devam etti.

Melih Bulu, 3 Ekim 2016 – 20 Kasım 2019 tarihleri içerisinde ise İstinye Üniversitesi kurucu rektörlüğünü, 17 Ocak 2020 – 2 Ocak 2021 tarihleri içerisinde Haliç Üniversitesi rektörlüğünü yürüttü.

Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 2021 yılı başında YÖK’ün tavsiye ettiği 9 aday içerisinden seçilerek Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne getirildi. 5 Ocak 2021 tarihinde görevi selefi Mehmed Özkan‘dan devraldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün