Biyografi

Sebahat Tuncel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sebahat Tuncel kimdir?, Sebahat Tuncel kaç yaşında?, Sebahat Tuncel evi nerede?, Sebahat Tuncel nerelidir? Sebahat Tuncel ev adresi?, Sebahat Tuncel kaç yaşında?, Sebahat Tuncel nerede oturuyor?, Sebahat Tuncel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sebahat Tuncel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 05.Temmuz.1975 senesinde doğan Sebahat Tuncel şu an için 46 yaşında ve Yengeç burcundandır. Sebahat Tuncel doğum yeri ise Engizek, Yazıhan, Malatya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Sebahat Tuncel Kimdir? – Sebahat Tuncel Evi Nerede? – Sebahat Tuncel Nerede Oturuyor?

Sebahat Tuncel Kimdir?, evi nerede?

Halkların Demokratik Partisi – HDP Genel Başkanı

Sebahat Tuncel, 5 Temmuz 1975 tarihinde Malatya‘da dünyaya geldi. Baba tarafı Malatya, anne tarafı Sivas Alevi Kürtlerindendir. Babasının adı Fahrettin, annesinin adı Meryem’dir.

Harita Teknikeri; Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksek Okulu Harita Kadastro programını 1996 senesinde bitirdi.

Siyasete 1998 senesinde HADEP Kadın Komisyonu’nda başlayan Sebahat Tuncel, HADEP’in son kongresinde Esenler HADEP ilçe başkanlığına seçildi. Aynı dönem HADEP kapatılınca, DEHAP İstanbul İl Başkanlığı Kadın Komisyonu’nda çalışmaya başladı; DTP kurucu kullanıcı hesabı ile DTP, MYK kullanıcı hesabı yaptı. 15 Ekim 2011 tarhinde kurulan Halkların Demokratik Kongresi’nin Ertuğrul Kürkçü ile birlikte Eş Sözcüsü oldu.

Demokratik Toplum Partisi Kurucu Üyesi oldu. DTP Merkezi Kadın Meclisi Sözcüsü iken PKK terör örgütü kullanıcı hesabı ve bölücülük suçlamasıyla tutuklandı. Sebahat Tuncel, 5 Kasım 2006’da Kuzey Irak’ta PKK Demokratik Kurtuluş Partisi (PRD) kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Kocaeli’nin Gebze beldesinde 9 aydır tutuklu yer alırken İstanbul 3. Bölgeden bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel, 25 Temmuz 2007 tarihinde cezaevinden tahliye edildi.

2011 senesinde, Silopi ve Batman’daki Nevruz kutlamalarında yaşanan gerginlikte, BDP’li Sabahat Tuncel, polise tokat attığı görüntülerle gündeme geldi ve bi hayli tartışıldı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24 Dönem Milletvekili Genel Seçiminde İstanbul 1. Bölgeden tekrar bağımsız milletvekili adayı olan ve seçilen Tuncel, yeniden BDP’ye katıldı. Eylül 2012’de Sebahat Tuncel hakkında PKK terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi ve “karar kesinleşinceye kadar yurt dışına çıkış yasağı” uygulanmasına karar verdi. Tuncel’in “adli kontrol kararına yaptığı itiraz İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 Ekim 2012 tarihinde geri çevirildi.

Sebahat Tuncel de 28 Kasım 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi‘ne başvurdu. Bunun yanında temyiz üzerine davayı görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi 24 Aralık 2013 tarihinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onadı. Anayasa Mahkemesi, 20 Şubat 2014 tarihinde Tuncel’in başvurusunu karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi, Tuncel’in “masumiyet karinesinin ihlal edildiği” iddiasını “açıkça dayanaktan yoksun olması”; “seyahat özgürlüğünün ihlal edildiği” ve “eşitlik ilkesinin ihlal edildiği” iddialarını “konu yönünden yetkisizlik” gerekçeleriyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi, Tuncel’in “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının” ise ihlal edildiğine karar verdi.

27 Ekim 2013 tarihinde, BDP‘den istifa eden Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü ile birlikte Haziran 2014’te Halkların Demokratik Partisi‘nin eş başkanı seçildi

22 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılan HDP’nin 2. Kongresinde Figen YüksekdağSelahattin Demirtaş seçildiğinde Halkların Demokratik Partisi‘nin eş başkanlık görevini devrettiler.

Barış ve Demokrasi Partisi’nin 11 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşen 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek Demokratik Bölgeler Partisi adını almıştır. Eş genel başkanlığına Emine Ayna ve Kamuran Yüksek seçilmiştir. Emine Ayna 31 Ocak 2016 tarihinde partisinin eş genel başkanlığından istifa ederek siyaseti bıraktığını açıklamıştır. Ardından Sebahat Tuncel yeni eş genel başkan olmuştur.

Sebahat Tuncel, bekârdır.

Hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan bir soruşturma sebebiyle 5 Kasım 2016 tarihinden beri Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet savcılığının yürüttüğü 2 Aralık 2016 tarihinde soruşturma tamamlanarak hakkında ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ ve 16 kez ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmaktan’ Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 150 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün