Bilgi

Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi

Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi, arayışı içine giren okurlarımız için Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Son Dakika EYT Gelişmesi Yaşandı Cumhurbaşkanı Sorulara Cevap Verdi

Son Dakika EYT gelişmesi haberini merak edenler için açıklama yapıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, uzun süredir vatandaşlarımız ve emekli olmak isteyenler için araştırma konusu olmuştur. Son Dakika haberi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Bilgin’in EYT ile alakalı açıklamaları gündem oldu. 

Bakan Bilgin’den EYT ile alakalı halen bir açıklama gelmedi. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmeler ardından EYT ile alakalı sonuçların belirlenmesi bekleniyor. EYT’liler için son açıklamayı da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Bu konu ile alakalı son dakika gelişmeler şu biçimdedir…

EYT’lilerin Durumu Ne Olacak?

Erken emeklilik son haftalarda bi hayli aranan bir terim olmaktadır. 8 Eylül 1999 senesinden önce kadın emekli olmak isteyen bireyler 20, erkek emekli olmak isteyen bireyler ise 25 yıl sigortalı olması durumunda emekli olabiliyorlardı. 8 Eylül 1999 senesinde çıkan karar ile birlikte, emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak belirlendi. 

Bu belirlenme ardından vatandaşlar bi hayli mağdur bir durumda beklemektedirler. EYT ile alakalı çalışmaları Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ne kadar ertelese de EYT bekleyen bireyler, bu durumu sürekli olarak olarak gündemde tutmaktadırlar. 

2021 Yılında EYT Çıkacak mı?

61.000 TL’ye Sıfır Araba Almayan Pişman Olacak

61.000 TL’ye Sıfır Araba Almayan Pişman Olacak

Yeni vazifeye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in bu konu ile alakalı ne çalışmalar yapacağı ve EYT ile alakalı adımları araştırma konusu olmuştur. Bakan Vedat Bilgin, EYT ile alakalı yapacağı çalışmalarda, EYT’lilere umut mu olacak ileri zamanlarda belli olacaktır. EYT ile alakalı çalışmaların yapılacağı tahmin edilse de bu konu ile alakalı halen net bir aşama kaydedilmemiştir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT İle İlgili Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı açıklamalarda bulundu. EYT ile alakalı, bu konunun kapanması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı “Tutturmuş EYT. İskandinav ülkeleri bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar ne yazık ki bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Milletimizin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” açıklamalarında bulundu. 

EYT Çıkarsa Kimler Emekli Olacak?

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan açıklamaları ile birlikte bu konunun kapanmadığını düşünen EYT’liler konuyu gündemde tutmaya devam edecekler. 1999 senesinden önce işe giren vatandaşları etkileyen bu sistemde bugün EYT onayı verilse yaş yüzünden emekli olamayan bireylere emeklilik yolu açılacaktır. 

SGK’nın tespit ettiği mevzuatlara göre, Emekli olmak isteyen vatandaşların prim günü ve yaş şartının ikisini de tamamlaması gerekiyor. Eğer EYT yasası onaylanırsa, ilk işe giriş tarihleri ile birlikte prim ve gün şartlarına göre belli yaşlardaki emeklilik bekleyen bireyler emekli olabileceklerdir. EYT çıkması durumunda kadınlar için 20 yılı dolduran prim günü ile birlikte 5000 gün sonunda emekli olabileceklerdir. Erkeklerde ise 25 yıl prim günü doldurması ile birlikte 5000 prim şartına uygun olan bireyler emekli olabileceklerdir. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün