Bilgi

Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Başvurusu

Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Başvurusu, arayışı içine giren okurlarımız için Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Başvurusu ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız 5 Bin TL Hibe Desteği Başvuruları Başladı! Milyonlarca Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Sizde Başvurun sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Vatandaşa Devletten 5 bin TL Pandemi Desteği Başvurusu

5 bin TL hibe desteği başvuruları hangi tarihte ekranlara gelecek? Binlerce esnaf vatandaşımız devlet destekli 5 bin TL destek başvurularından yararlanabiliyor. Ödemeden yararlanmak isteyen bireyler 5 bin TL tutarında yapılan bu desteklerden nasıl yararlanacaklarını düşünüyor. Başvuru dönemine yönelik heyecanla beklenen açıklama yapıldı. Geçen günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan esnafa destek paketi kararından sonra Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıklama yaptı. Milyonlarca vatandaş Devletten 5 bin TL hibe desteği alabilecek! Açıklamalar haberimizin detay kısmında sizlerle…

5 bin TL hibe desteği başvuruları nasıl yapılacak? Heyecanla beklenen başvuru açıklaması Ticaret Bakanı Mehmet Muş aracılığıyla yapıldı. Bakan Muş yapmış olduğu açıklama ile tarih bilgisi verdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Tek bir seferde, iki ayrı grup halinde vereceğimiz 5 bin TL ve 3 bin TL hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihi öncesinde vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler yararlanacak” ifadelerini kullandı.

5 Bin TL Destek Başvuruları Hangi Tarihte Başlayacak?

Çalışanlara Ayda 1000 TL Destek Ödemesi! Her Ay Ödenecek!

“Esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerine koronavirüs salgını sebebiyle verilecek hibe desteği ile ilgili karar” Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, gelir vergisi mükellefiyet olan esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirler 17 Mayıs tarihi saygınlığıyla bu destekten faydalanabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısı ardından müjdeyi şu ifadeler ile verdi:

“Salgın önlemleri sebebiyle işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımıza iki grup şeklinde destek bulunacağız. 1. grupta kahve kıraathane pastane, internet kafeler vb. işletmeler yer alıyor. Sayıları 240 bine ulaşan işletmelere bir kereye mahsus olacak biçimde 5 bin liralık hibe ödemesi gerçekleştireceğiz. 2. grupta ise bakım onarım, tamirat, müzisyenler, oto yıkamacılar, hırdavatçılar, kozmetik, bakırcılar, konfeksiyonlar, ayakkabıcılar, oyuncak vb bulunmaktadır. Bu gruba berberler, otobüsçüler, pazarcılar da dahil olmaktadır. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi konu alan bu gruba bir kereye mahsus 3 bin lira hibe desteği ödemesi yapacağız. Toplamda 4 milyar 605 milyon liralık kaynağı karşılıksız bir biçimde vereceğiz.”

Esnafa Hibe Desteği Başvuru Tarihleri

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla açıklamalan yeni tip covid-19 salgını sebebiyle ticari faaliyetleri negatif yönde etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere sağlanacak olan hibe destek programına yönelik uygulama temellerini tespit ettiklerini kelimelerine ekledi.

Tek bir seferde, iki ayrı grup şeklinde verecekleri 5 bin lira ve 3 bin lira hibe desteğinden 17 Mayıs 2021 tarihinden önec (bu tarihte dahil olacak biçimde) vergi mükellefiyetini tesis ettiren, esnaf, sanatkarlar ve gerçek kişi tacirlerin yararlanabileceğine değinen Muş, “Esnaf vatandaşlarımıza gerçekleştireceğimiz bu destek için başvurular 25 Mayıs 2021 tarihi saygınlığıyla 1 ay boyunca e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek. Esnaf vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Esnaf Destek Paketi Başvuru Şartları

Ticaret Bakanlığının internet adresinden de destek koşullarına yönelik bilgiler paylaşıldı. Buna göre, hibe desteği, tek bir seferde ödenecek biçimde ekonomik faaliyet konuları bakanlık aracılığıyla hedeflenen birinci grup için 5 bin TL ve ikinci grup için ise 3 bin TL olarak gerçekleştirilecek.

Bu bağlamda, 5 bin TL ile desteklenecek olan birinci grupta aralarında kayak pistlerinin işletilmesi, sirkler, nikah ve düğün salonu işletmeciler, kaplıca, SPA merkezleri, kırtasiye ürünlerinin perakende ticareti, internet kafe faaliyetleri, şehir içi personel ve okul servisleri, çay ocağı, kahvehaneler, kafe işletmeleri vb. işletmelerin olduğu 35 ekonomik faaliyet bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün