Bilgi

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar dikkat! Son 14 gün

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar dikkat! Son 14 gün, arayışı içine giren okurlarımız için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar dikkat! Son 14 gün ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar dikkat! Son 14 gün sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar dikkat! Son 14 gün

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hesabı olanlar için açıklamaldu. 14 gün içinde şubeye başvuru yapmanız gerekiyor. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlar için mühim bir açıklama yapıldı. Kamu bankaları aracılığıyla yapılan yazılı bilgilendirmede, hesabı olan fakat on yıl içinde hiçbir işlem yapmayanların 14 gün içinde banka şubesine başvuruda bulunması gerektiği bildirildi. Başvuru işlemi yapmayanın hesabının zaman aşımına uğrayacağı bildirildi.

Banka hesabı olan vatandaşlar kimi zaman bu hesapları unutup senelerce işlem yapmayabiliyorlar. 10 yıl içinde hiç işlem yapmayan vatandaşların hesaplarındaki para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilir. Bu bağlamda üyelerinin parası yanmasın diye Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank açıklamada bulundu.

Kamu Bankalarından herkese ilgilendiren açıklama!

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından bu yana kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri bulunan üyelerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının olduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

2022 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları

Dolar fiyat aralıklarında gece boyunca fırtına sert esti, rekor üstüne rekor kırdı! Dolar TL kuru güne böyle başladı

Dolar fiyat aralıklarında gece boyunca fırtına sert esti, rekor üstüne rekor kırdı! Dolar TL kuru güne böyle başladı

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. maddesinde “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem yahut herhangi bir biçimde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri bulunan üyelerimizin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte olup, listede gösterilen tarihe kadar işlem yerine getirilmemesi halinde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir açıklaması yapıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün