Biyografi

Bülent Ortaçgil Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bülent Ortaçgil kimdir?, Bülent Ortaçgil kaç yaşında?, Bülent Ortaçgil evi nerede?, Bülent Ortaçgil nerelidir? Bülent Ortaçgil ev adresi?, Bülent Ortaçgil kaç yaşında?, Bülent Ortaçgil nerede oturuyor?, Bülent Ortaçgil nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bülent Ortaçgil hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mart.1950 senesinde doğan Bülent Ortaçgil şu an için 71 yaşında ve Balık burcundandır. Bülent Ortaçgil doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Bülent Ortaçgil Kimdir? – Bülent Ortaçgil Evi Nerede? – Bülent Ortaçgil Nerede Oturuyor?

Bülent Ortaçgil Kimdir?, evi nerede?

Müzisyen, şarkıcı.

1 Mart1950′de Ankara’da dünyaya geldi. İlkokula orada başladı ve daha sonra İstanbul’a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni kazandı.

Müzikle tanışması lise senelerına dayanıyor. Mazhar Alanson‘dan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji’nde sınıf dostlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu. Bülent Ortaçgil o senelerda The Beatles, Cat Stevens, Donovan ve Bob Dylan’ın tarzlarından etkilendi. Öncelikle Kimya Fakültesi’ndeyken Anlamsız isimli kırkbeşliğini yayımladı. İlk albümü “Benimle Oynar Mısın”ı 1974 senesinde kaydetti. Hala Türk pop tarihinin en mühimlerinden birisi olarak kabul gören bu albümde Onno Tunç ve Ergun Pekakçan‘la çalıştı.

Bu albümden sonra evlenen Ortaçgil, müzik kariyerine on yıllık bir ara verdi. Pfizer ve Netaş gibi şirketlerde Kimya Mühendisliği yapan Ortaçgil, Fikret Kızılok‘la beraber bir süre Kadıköy’de Çekirdek Müzikevi’nde çaldı. Ortaçgil – Kızılok ortaklığı 1986 senesinde “Pencere Önü Çiçeği” isimli albümle neticelendi. Dört yıl sonra 1990‘da solo kariyerine verdiği 16 yıllık aradan sonra “2. Perde” albümüyle müzik piyasalarına geri döndü. 2. Perde’de Bülent Ortaçgil’in en mühim yardımcısı bütün enstrümanları çalan Onno Tunç oldu.

Ertesi yıl Benimle Oynar Mısın’ın devamı olarak nitelendirilebilecek “Oyuna Devam” isimli albüm geldi. Bu albümde Ortaçgil, on yıl boyunca beraber çalacağı müzisyen dostlarını da bir araya getiriyordu. Erkan Oğur, Cem Aksel, Gürol Ağırbaş ve Bülent Ortaçgil dörtlüsü bu albümde bir araya geldi. 1994‘te “Bu Şarkılar Adam Olmaz” diyen Bülent Ortaçgil, 1998’de “Light”ı piyasaya sürdü. 1999 senesinde eski şarkılarını bir araya getirerek “Eski Defterler” adlı albümünü yayımladı. 2000 senesinde ise çeşitli sanatçıların Ortaçgil şarkılarını yorumladığı tribute albüm “Şarkılar Bir Oyundur” arşivlerdeki yerini aldı.

Yeni bestelerden oluşan son albümünü 1998 senesinde hazırlayan sanatçı, beş yıllık bir aradan sonra “Gece Yalanları” isimli albümünü çıkarmıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün