Biyografi

Henry Ford Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Henry Ford kimdir?, Henry Ford kaç yaşında?, Henry Ford evi nerede?, Henry Ford nerelidir? Henry Ford ev adresi?, Henry Ford kaç yaşında?, Henry Ford nerede oturuyor?, Henry Ford nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Henry Ford hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Temmuz.186307.Nisan.1947 senesinde doğan Henry Ford şu an için 84 yaşında ve Aslan burcundandır. Henry Ford doğum yeri ise Wayne County, Deɑrborn, Detroit, Michigɑn, ABDFair Lane, Dearborn, Michigan, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Henry Ford Kimdir? – Henry Ford Evi Nerede? – Henry Ford Nerede Oturuyor?

Henry Ford Kimdir?, evi nerede?

Ford otomobillerinin üreticisidir. Ford Motor Company’nin kurucusu.

Henry Ford, 30 Temmuz 1863 tarihinde Wayne County, Deɑrborn, Detroit, Michigɑn, ABD‘de İrlanda kökenli bir çiftçinin altı çocuğunun en büyüğü olarak doğmuştur. Tam adı Henry Martin Ford’dir. Babası William Ford, annesi Mary Litogot Ford’dur. 12 yaşındayken annesini kaybeden Henry, boş zamanlarını kendisine kurduğu bir mekanik atölyesinde geçiriyordu. Burada 15 yaşında ilk buharlı makinesini yaptı. 1879 senesinde Detroit‘te bir şirketin atölyesinde çıraklığa başladı ve önceleri cep saatleri onarımı hususunda uzmanlaşmaya vardı. Cep saatlerini büyük çapta uygun fiyata üretme planından kısa bir süre sonra vazgeçti.

1882‘de Michigan‘ın güneyinde buharlı makine montörü olarak ilk kez devamlı bir işe girmiş oldu. Sonra Westinghouse Company’de iş bularak benzin motorları üzerine çalışmalar yaptı.

Henry Ford, bir çiftçinin kızı olan Clara J.Bryant ile evliliğinden sonra kendine ait bir kereste fabrikası kurarak maddi durumunu düzeltti.

1881 senesinde Thomas Alva Edison’ın kurmuş olduğu “Edison Illuminating Company” şirketinde 1891 senesinde bir mühendis olarak çalışmaya başladı. 1893 senesinde Baş Mühendisi olarak atandı. Dünyaca ünlü mucit Thomas Alva Edison ile Ford sonraki senelerda arkadaş oldular.

İlk tek silindirli benzin motorunu 1893‘te kendi evinin mutfağında üretti. Üç yıl sonra ilk otomobilini yaptı. Başmühendisliğe terfisinden sonra yakıt motorları üzerindeki şahsi araştırmalarına yeterince zaman ve para ayırabilen Ford, Quadricycle isimli aracının gelişimini 1896 senesinde bitirdi. Bu başarının sonrasında Edison’un şirketinden ayrılarak başka yatırımcılarla birlikte 1899 senesinde Detroit Automobile Company’i kurdu. Kendi modellerinin üstünlüğünü göstermek maksadıyla araçlarını başarıyla diğer üreticilerin araçlarıyla yarıştırdı. Yeteri kadar para kazanamayan Ford, 1901‘de Detroit Automobile Company iflas etti.

1902 senesinde hisselerine % 25,5 oranında ortak olduğu Ford Motor Şirketini kurdu. Aynı yıl içinde ürettikleri ilk otomobil ABD‘de satıldı. 1904’ten sonra otomobillerini başka kıtalara da ihraç etti. 1913 senesinde “Model T” adlı arabasını üretirken ilk defa da yürüyen bant sistemini getirmiştir. “Model T” 1908 – 1927 senelerı içerisinde üretilerek 15 milyon adet satılmıştır. 1906’da İngiltere‘de ilk Avrupa şubesini açtı. Ford, Belçika (1922), İtalya (1923) ve Almanya‘da (1925) fabrikalar kurdu. 1928 senesinden sonra İngiltere‘de kurulan yeni bir fabrikadan merkezi olarak Avrupa’daki Ford işleri yönetildi.

Ford şirketi kuruluşundan şimdiye kadar hiç kimseden borç almadığı gibi tahvil, bono satışları da yapmamıştı. Şirketin kurulduğu yıl iki silindirli 8 beygirlik 1708 araba yapılmıştır. Şirket işe başlarken sermayesi 100 bin dolardı. Değişik modellerde otomobil rağbet görmüştü. İşletmesi 1917’de üretimine tarımsal taşıt araçları (özellikle traktör) ekleyerek üretim yelpazesini genişletti. 1926′de şirketin sermayesi 1 milyar dolara yükselmişti. Ford Şirketi dünyanın en büyük motor şirketi halini aldı. Yalnızca otomobil yapmakla kalmıyorlar, çeşitli taşıtlar, bunların yedek parçalarını yapıyorlardı. Artık bütün dünya çapında Ford adını duymayan kalmamıştı.

Henry Ford, 1914 senesinde işçilerinin fiyatlarıni arttırarak endüstri dünyasını hayretler içinde bıraktı. Ford fabrikasında işçiler günde 8 saat çalışıyor buna karşılık olarak da 5 dolar günlük ücret alıyorlardı. Öteki fabrikalarda işçiler günde 9 saat çalışıyorlar bu karşılık Ford’da çalışanlardan yarı yarıya az ücret alıyorlardı. Bunun yanında fabrikalarında sendikalaşmaya kesinlikle karşı idi. Ford’un ürettiği mallarda çok az kar ile satılıyordu, fakat fazlasıyla imalatla sürümden kazanıyordu. Böylelikle şirket kısa bir sürede dünyanın sayılı büyük şirketleri arasına girdi. 1915 senesinde 1 milyonuncu araba yapıldı. 1926′da ise fabrika yılda 2 milyon araba yapabilecek hale gelmişti. 1928′de 15 milyonuncu araba üretildi.

1932’de piyasaya devam ettiği Y Modeli özellikle Avrupa pazarı için dizayn edilmiştı. Bu model 1933’te geliştirilen V8 motoruyla birlikte, işletmenin izleyen senelerdaki gelişimi üzerinde, belirleyici bir rol oynadı. Ford, İkinci Dünya Savaşı‘nda, tıpkı bundan öncekilerde Birinci Dünya Savaşı‘nda yaptığı gibi, işletmesini tamamiyle savaş üretimine göre uyarladı.

Ford Motor Company savaş malzemesi teslimatında en büyük şirketlerden biri oldu ve çok da iyi para kazandı. Buna rağmen Ford, her iki dünya savaşından önce barışın muhafaza edilmesi için çaba harcamış ve 1936’da barışın güvence altına alınmasını amaçlayan bir vakıf olan Ford Foundation’ı kurmuştu.

1919 senesinden sonra oğlu Edsel ile birlikte şirketi yöneten Ford, bu tarihte şirketinin bütün hisselerini satın aldı. 1925’te kısa bir süre yolcu ve kargo uçakları üretimine de geçti.

Makinelerin bunun yanında, insanları da çok seven Henry Ford, sağlığında bir çok hayır kurumları, hastaneler açtı. Ayrıca servetinin mühim bir kısmını da Ford Vakfı’na bağışladı.

Henry Ford, 1915′de devrin en tanınmış şahıslarını toplayıp bir gemiyle Avrupa’ya gitti. Bütün yolculuk masraflarını kendi üzerine almıştı. Niyeti 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasını önlemekti. Sulh yolculuğu ne yazık ki iyi bir sonuç vermedi. 1. Dünya Savaşı sürerken Ford havacılık sektörüne de girmek istedi ve uçak şirketi kurdu. Amerika Uçuş Komisyonu 2002 senesinde Henry Ford’u havacılık sektörünün öncülerinden biri seçti fakat Ford’un uçak şirketi 1933’te satışların durgunluğu sebebiyle kapatıldı.

Henry Ford, 1918 senesinde senatör olmak için adaylığını koyduysa da kazanamadı.

Henry Ford, 1888 senesinde Clara J. Bryant ile evlendi. Edsel (d.1893) adında bir oğlu oldu. Oğlu Edsel 1943 senesinde ölünce şirket yönetimini tekrar eline aldı. 1945 Ekiminde de torunu Henry Ford II’ye devretti.

Henry Ford, 7 Nisan 1947 tarihinde Fair Lane, Dearborn, Michigan, ABD’de 84 yaşında ölmüştür.

Henry Ford Sözleri:
Kusur değil, çare bulun.
Kalite kimse bakmadığında da doğru olanı yapmaktır.
En kaliteli dost, bendeki en iyi yönleri ortaya çıkaran insandır.
İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.
Tanrı’nın hadiseleri yönettiğine ve benim önerime ihtiyaç duymadığına inanıyorum. Tanrı iş başında olunca, sonuçta her şeyin en iyi biçimde biteceğine inanıyorum. Öyleyse endişelanacak ne var?
Düşünmek zor iştir, olabileceken bu sebeple çok az kişi düşünür.
Çoğu insan problemlerin etrafından dolaşmaya, onları çözmeye çalışmaktan daha çok zaman ve enerji harcıyor.
Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı tercih ederek öne geçer.
Çoğu insan başarıyı almak olarak düşünür. Oysa başarı, vermekle başlar.
Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır.
Yaşamdaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır.
Kendi odununuzu kendiniz kesin. Böylelikle iki kez ısınmış olursunuz.
Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme. Beraber çalışmaksa gerçek başarıdır.
Yapabileceğinize de inansanız, haklı çıkarsınız.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün