Biyografi

James Mattis Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

James Mattis kimdir?, James Mattis kaç yaşında?, James Mattis evi nerede?, James Mattis nerelidir? James Mattis ev adresi?, James Mattis kaç yaşında?, James Mattis nerede oturuyor?, James Mattis nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için James Mattis hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Eylül.1950 senesinde doğan James Mattis şu an için 71 yaşında ve Başak burcundandır. James Mattis doğum yeri ise Pullman, Washington, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AskerSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

James Mattis Kimdir? – James Mattis Evi Nerede? – James Mattis Nerede Oturuyor?

James Mattis Kimdir?, evi nerede?

2017 senesinden beri ABD Savunma Bakanıdır.

James Mattis, 8 Eylül 1950 tarihinde Pullman, Washington, ABD’de Lucille (Proulx) Mattis ve John West Mattis çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı James Norman Mattis’dir. Richland, Washington’da büyüdü. Richland High School lisesinden 1968 senesinde mezun olduktan sonra 1971 senesinde Central Washington Üniversitesi‘nden tarih bölümünden mezun oldu. 1994 senesinde National War College’de ülkeler arası güvenlik hususunda eğitim aldı.

1969 senesinde Deniz Kuvvetleri Yedek Subaylığı’na başvurdu. 1 Ocak 1972 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Yedek Subaylar Eğitim Kolordusu’nda vazifelendirildi. Görevi esnasında bir zamanlar binlerce kitap bulunan kişisel bir kütüphanesi sebebiyle, üst rütbeliler tarafından bir entelektüel olarak görüldü. Teğmen rütbesinde 3. Deniz Piyade Tümeni’nde bir tüfek ve silah müfreze komutanı olarak görev yaptı. Yüzbaşı rütbesinde Deniz Harp Okulu Hazırlık Okulu Tabur Görevlisi olarak bulundu. 1. Deniz Piyade Alayı’ndaki Tüfek ve Silah müfrezelerine, daha sonra Binbaşı rütbesinde Portland, Oregon’daki Askere Alım Merkezi’ne komuta etti.

Yarbay rütbesine terfi ettikten sonra Körfez Savaşı esnasında Ripper Görev Gücü’nün saldırı taburlarından biri olan 7. Tabur Komutanlığı’na atandı.

Albay rütbesine terfi etti ve 7. Deniz Alayı’na komuta etti. Tuğgeneral rütbesine terfi ettikten sonra 1. Deniz Piyade Seferi Tugayı komutanı olarak vazifelendirildi. Afganistan Savaşı esnasında 58. Görev Kuvveti komutanı olarak ülkenin güneyindeki operasyonlarda önderlik etti. Bir savaşta Deniz Görev Gücü’ne komuta eden ilk Deniz Piyade Subayı oldu.

Bir Tuğgeneral olarak Afganistan‘da görev yaparken, emrindeki subaylar tarafından “gerçek önderlik” gösteren bir subay olarak biliniyordu.

Irak Savaşı esnasında Tümgeneral rütbesindeyken 1. Deniz Piyade Tümeni, 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri Merkez Komutanlığı görevlerini yürüttü.

ABD ordusunda ‘Deli Köpek’ (Mad Dog) lakabıyla bilinen James Mattis, 2003‘te Irak‘ın işgali esnasında Orgeneral James Mattis ABD deniz piyadelerine işte bu tavsiyede yer alıyordu:
“Nazik olun, işinde uzman davranın. Ama tanıştığınız herkesi yaşamını kaybettirmek üzere bir planınız da olsun.”

2005 senesinde Korgeneral rütbesine terfi etti ve Deniz Piyadeleri Muharebe Geliştirme Komutanlığı’na atandı. Pentagon tarafından 31 Mayıs 2006 tarihinde Deniz Piyadeleri Kolordusu’na bağlı Pendleton Üssü’ndeki 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri’nin komutanlığına atandı.

11 Eylül 2007 tarihinde Savunma Bakanı Robert Gates, Mattis’in Başkan George W. Bush tarafından Norfolk, Virginia’daki ABD Müşterek Kuvvetler Komutanlığı görevine atandığını açıkladı. NATO, Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini geçici olarak bırakmasını kabul etti. 28 Eylül 2007 tarihinde ABD Senatosu tarafından adaylığı onaylandı ve 5 Kasım 2007 tarihinde Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini geçici olarak Korgeneral Samuel Helland’a bıraktı.

Orgeneral rütbesine terfi ettikten sonra ve 9 Kasım 2007 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Kuvvetler Komutanı / Müttefik Dönüşüm Komutanı olarak görev yapmaya başladı. Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini 9 Eylül 2009 tarihinde Fransız General Stéphane Abrial’a devretti fakat Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Kuvvetler Komutanı olarak görevine devam etti.

11 Ağustos 2010 tarihinde Başkan Barack Obama tarafından Orta Doğu, Kuzeydoğu Afrika ve Orta Asya’daki Amerikan askeri operasyonlarından sorumlu Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı’nın 11. Komutanı olarak aday gösterildi. Adaylığı Senato tarafından onaylandı ve görevine başladı. James Mattis, 2013 senesinde ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndaki (CENTCOM) ABD ordusunun Orta Doğu operasyonlarından sorumlu kolundaki görevini bitirdiktan sonra 22 Mayıs 2013 tarihinde emekli oldu.

James Mattis, o zamanlarda ABD Başkanı Barack Obama‘nın Orta Doğu politikalarını kamuoyu önünde açık bir dille eleştiriyordu.

James Mattis, 1991 yılı Körfez Savaşı esnasında bir taburun komutanıydı. 2001’de ise Afganistan‘daki özel kuvvetlere komuta etti. 2003 senesinde Irak işgali esnasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu. O vakitlerda bir el kitabı yazan Mattis, mezhep çatışmalarının nasıl önlenebileceğini anlatıyordu.

2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini kazanarak 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald Trump tarafından 1 Aralık 2016 tarihinde ABD Savunma Bakanı olarak aday gösterildi.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD’nin yeni başkanı olarak Barack Obama’dan görevi devralan Donald Trump ABD savunma Bakanı olarak emekli Orgeneral James Mattis’i 21 Ocak 2017 tarihinde ABD Senatosu tarafından 98’e karşı 1 oyla savunma bakanlığına, Başkan Trump kabinesinin ilk üyesi olarak onaylandı.

Orgeneral Mattis’in 44 yıl ABD Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir diğer lakap ise ‘Savaşçı keşiş’. Çünkü hayatı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş.

ABD savunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye‘ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

James Mattis, 2019 senesinin ocak ayında görevinden istifa ederek ayrıldı. Ayrılmasının sonrasında yerine savunma bakanlığına 7 ay Patrick Shanahan vekaleten baktı ve ABD Başkanı Donald Trump‘ın, ABD Savunma Bakanlığına aday gösterdiği Mark Esper, Senatodan 23 Temmuz 2019 tarihinde onay aldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün