Biyografi

John Kerry Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

John Kerry kimdir?, John Kerry kaç yaşında?, John Kerry evi nerede?, John Kerry nerelidir? John Kerry ev adresi?, John Kerry kaç yaşında?, John Kerry nerede oturuyor?, John Kerry nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için John Kerry hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Aralık.1943 senesinde doğan John Kerry şu an için 78 yaşında ve Yay burcundandır. John Kerry doğum yeri ise Aurora, Kolorado, ABD. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

John Kerry Kimdir? – John Kerry Evi Nerede? – John Kerry Nerede Oturuyor?

John Kerry Kimdir?, evi nerede?

68. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı

John Forbes Kerry, 11 Aralık 1943 tarihinde ABD‘nin Kolorado eyaletinin Aurora şehrinde doğmuştur. Ancak ailesi Kerry’nin doğumundan kısa süre sonra Massachusetts‘e taşındı. Diplomat olan babası Richard yüzünden Kerry, çocukluğunun mühim bir kısmını deniz aşırı ülkelerde geçirdi, bu süre zarfında Berlin ve İsviçre‘de bulundu.

John Kerry; New Hampshire eyaletinin Concord şehrinde bulunan St. Paul Özel Lisesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi‘nde siyaset bilimi üzerine eğitim hayatına devam etti ve 1965 senesinde mezun oldu.

Üniversitenin hemen sonrasında John Kerry Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne katıldı ve Vietnam Savaşı esnasında 1969 yılına kadar hızlı Bot Subayı olarak Vietnam‘da Mekong Delta’sında hizmet verdi. Hizmetlerinden dolayı ”Gümüş Yıldız”, ”Bronz Yıldız” ve üç kez ”Mor Kalp” madalyası ile onurlandırıldı. Amerika’ya geri döndüğünde, Savaş Karşıtı Vietnam Gazileri (VVAW) basın sözcüsü oldu. 1978’de Amerikan Vietnam Gazileri’nin kurucularından biri oldu.

1976 senesinde Boston College‘de hukuk eğitimi alarak mezun oldu. Massachusetts’de 1977-1982 senelerı içerisinde seçimlerde eyaletin baş savcısı olarak seçildi. 1982’den 1984’e kadar vali yardımcısıydı. 1984 senesinde da Demokrat Parti’den Massachusetts Senatörü olarak senatoya seçildi. 1990, 1996, ve 2002 senelerında senatör olarak tekrar seçildi. 2003’teki Irak işgalini önce destekleyen Kerry, daha sona bu işgalin güçlü karşıtlarından biri halini aldı.

Senatörlüğü boyunca, bir çok skandalın üzerine giden Kerry,1990 ve 1996’da ünlü Cumhuriyetçi Vali William Weld‘i yenilgiye uğratarak yeniden seçildi. 2002’de dördüncü kez Senato’ya giren Kerry, eğitim, çocuk poblemleri, ekonominin güçlendirilmesi, yüksek teknolojiye dayalı yeni ekonomik gelişme, çevrenin muhafaza edilmesi ve Amerika’nın dünya ölçeğindeki dış ilişkilerinin iyileştirilmesi konularında çalışmalar yaptı.

John Kerry, 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı’na aday yer alacağını açıkladı. 2004 seçimlerini küçük bir farkla George W. Bush’a kaptırarak kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine talip olan John Kerry yerine, 2008 seçimleri sonrasında Barack Obama, dışişleri bakanlığına ön seçimlerdeki rakibi Hillary Clinton‘ı getirmişti. Obama’nın güvendiği isimlerden biri olan ve ağırbaşlılığı, deneyimi ve ilişki kurmadaki yeteneğiyle bilinen Kerry, Senato’daki kariyeri boyunca Başkan Obama adına, Afganistan, Pakistan ve Mısır başta olmak üzere, sorun çözmek ve taraflar içindeki ihtilafların giderilmesine yardımcı olmak için dünyanın değişik noktalarına çok fazla ziyaretler düzenlemiş ve adeta Obama’nın ”resmi olmayan elçisi” olarak görev yapmıştı.

13 ocak 2013 tarihinde ABD‘nin dışişleri bakanı olan John Kerry görevini Hillary Clinton‘dan devraldı. 1 Şubat 2017 tarinde görevini Rex Tillerson‘a devretti.

Evlilikleri :
1.evliliği: 1970 senesinde Julia Thorne ile evlendi. 1988 senesinde boşandı. Alexandra ve
Vanessa adında iki kız çocuğu mevcuttur.
2.evliliği: 1995 senesinde Teresa Heinz ile evlendi.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün