Biyografi

Jon Bon Jovi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jon Bon Jovi kimdir?, Jon Bon Jovi kaç yaşında?, Jon Bon Jovi evi nerede?, Jon Bon Jovi nerelidir? Jon Bon Jovi ev adresi?, Jon Bon Jovi kaç yaşında?, Jon Bon Jovi nerede oturuyor?, Jon Bon Jovi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jon Bon Jovi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Mart.1962 senesinde doğan Jon Bon Jovi şu an için 59 yaşında ve Balık burcundandır. Jon Bon Jovi doğum yeri ise New Jersey, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Jon Bon Jovi Kimdir? – Jon Bon Jovi Evi Nerede? – Jon Bon Jovi Nerede Oturuyor?

Jon Bon Jovi Kimdir?, evi nerede?

Kendi adını verdiği Bon Jovi grubuyla 120 milyonun üzerinde albüm satışına ulaşmayı başarmış olan Amerikan rock müzisyeni, söz yazarı ve aktör. Altın Küre ve Amerikan Müzik Ödülleri’ni kazanmış olan John Bon Jovi, oyuncu olarak da aralarında Sex and the City, U-571 ve de The Leading Man’in de bulunduğu birden fazla sinema filminde rol almıştır.

Jon Bon Jovi, 2 Mart1962 tarihinde, ikisi de eski Deniz Kuvvetleri Askeri olan Francis Bongiovi ve Carol Sharkey çiftinin çocuğu olarak New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Doğum adı John Francis Bongiovi Jr. olan sanatçı, Jon Bon Jovi adını daha sonra kendisine sahne adı olarak seçti.

Matuchen, New Jersey’de bulunan St Joseph Lisesi’nde üç yıl eğitim aldıktan sonra Parlin, New Jersey’de bulunan Sayreviille Lisesi’nde eğitim yaşamını tamamlayan Bon Jovi, lisede yaşamının çoğunu okul yerine stüdyolarda geçirdi. 16 yaşına geldiğinde klüb ve barlarda sahne almaya başlamış olan sanatçı bu senelerda aralarında The Rest, The Lechers ve The Wild Ones’ın da olduğu birden fazla grubun kadrosunda yer aldı.

İleriki senelerda efsane haline gelecek olan Runaway adlı şarkısını kaydetmesinin sonrasında yayınlayacak bir firma bulmak için uzun zaman boyunca uğraşan Bon Jovi, şansını denediği Atlantic Records, Mercury gibi gelişmiş şirketlerın hiç birisi tarafından beğenilmeyince şarkıyı yerel bir radyo istasyonu olan The Apple New York’a götürdü. Stüdyo müzisyenleri ile beraber elde edilen şarkı radyonun toplama albümünde yer alırken, kısa bir zaman zarfında yerel bir hite dönüşmeyi de başardı.

Runaway şarkısı aracılığıyla 1983 senesinde Mercury ile bir albüm antlaşmasına imza atan Jon Bon Jovi, aynı yıl Richie Sambora, David Bryan, Tico Torres ve Alec Such’un da kendisine katılmasıyla Bon Jovi grubunu kurmuş oldu.

Grubun ilk büyük konseri, ünlü hard rock grubu KISS’in alt grubu oldukları 1984 Queens Hall konseriydi. Menejerleri Doc McGhee’nin de yardımıyla ilk albümleri Bon Jovi’yi 1984 senesinde yayınlayan grup, albümün 500.000 kopya satması üzerine kısa bir sürede ikinci albümleri olan 7800 Fahrenheit’i hazırladı. 1985 senesinde yayına giren bu albüm dinleyiciler tarafından pek sevilmedi fakat grubun üçüncü albümü Slippery When Wet, kısa bir sürede bir milyonun üzerinde kopya satarak grubun kariyerindeki en mühim atlama tahtası oldu.

Grubun 4. albümü olan New Jersey, içinde Bad Medicine ve I’ll Be There For You gibi mühim hit şarkılar içinde yer alıyordu. Fakat bu albüm istemeden de olsa grubun çöküşüne yol açtı. Üst üste çıkan albümler ve dünya çapındaki turneler yüzünden grup elemanlarının sinirleri gerilmişti ve de arkadaşlar içindeki sorunlar büyüyordu. Bu hadiselerin neticesinde Bon Jovi grubu 1988-1992 tarihleri içerisinde kısa bir dağılma evresi geçirdi.

Grubun sahnelere geri dönüşü ise 1992 tarihli Keep the Faith albümü ile gerçekleşti. Grubun köklerindeki metal etkileşiminden daha yavaş bir tempoya dönüşü temsil eden albümün menejerliğini Bob Rock yapmaktaydı. Bon Jovi’nin 1994 senesinde piyasaya çıkfazlalaştığı ilk toplama albüm olan Cross Roadise Amerikan Top 10 listesinde kesintisiz altı ay geçirerek rock tarihinin en başarılı albümlerinden birisi olmayı başardı. Grup bu albümde yakaladığı başarıyı günümüze kadar sürdürerek rock sahnesindeki en başarılı isimlerden birisi olmayı başardı.

Grup çalışmalarının bunun yanında solo albümleriyle de dikkat çeken sanatçı,ilk olarak Young Guns II filmine hazırladığı Blaze of Glory adlı soundtrack albümüyle 1990 senesinde karşımıza çıktı. Bu albümü takip eden ikinci solo çalışması ise 1997 tarihli Destination Anywhere oldu. Blaze of Glory Altın Küre ödülü kazanırken, Destination Anywhere ise BRIT Ödülü ve MTV Avrulpa Müzik Ödülü kazandı.

Bon Jovi müziğin bunun yanında sinema sektöründe de boy gösterdi. Öncelikle 1990 tarihinde, Young Guns II adlı filmde 1 saniyelik bir rolle başlayan sinema kariyeri, 2000 senesinde U-571, 2005 senesinde Cry Wolf ve 2006 senesinde National Lampoon’s Pucked gibi filmler ve 20012002 senelerı içerisinde rol aldığı Ally McBeal ve 2006 senesinde kendisini rol aldığı The West Wing gibi dizilerle devam etti.

Jon Bon Jovi, 29 Nisan1989 tarihinden beriçocukluk aşkı olan Dorothea Hurley ile evlidir. Halen aktif müzik hayatına devam eden başarılı müzisyen, aralarında MTV, People ve VH1’in de bulunduğu 30’dan fazla ödül kazanmıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün