Manu Chao Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Manu Chao kimdir?, Manu Chao kaç yaşında?, Manu Chao evi nerede?, Manu Chao nerelidir? Manu Chao ev adresi?, Manu Chao kaç yaşında?, Manu Chao nerede oturuyor?, Manu Chao nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Manu Chao hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Haziran.1961 senesinde doğan Manu Chao şu an için 60 yaşında ve Yengeç burcundandır. Manu Chao doğum yeri ise Paris, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Manu Chao Kimdir? – Manu Chao Evi Nerede? – Manu Chao Nerede Oturuyor?

Manu Chao Kimdir?, evi nerede?

İspanyol asıllı Fransız müzisyen, şarkıcı ve politik aktivist. Gerçek adı José-Manuel Thomas Arthur Chao‘dur. Latin alternatif müziğin öncülerinden ve dünya müziğinin en başarılı isimlerinden biridir. Mano Negra ve Radio Bemba Sound System isimli grupları kurmuş, politik duruşundan ötürü bu iki grupla hazırladığı şarkıları Che Guevara esinlenmesiyle Güney Amerika‘yı dolaşarak kaydetmiştir. Enerjik, keyifli ve ritm ağırlıklı müziğinde Karaip etkilenimleri de mevcuttur.

21 Haziran1961‘de İspanyol kökenli bir ailenin oğlu olarak Paris, Fransa‘da dünyaya geldi. Babası Ramon Chao saygıdeğer bir yazar ve gazeteci olan Chao’nun annesi ise Bilbao bölgesindendi. Francisco Franco‘nun diktatör rejiminden kurtulmak için İspanya‘dan Paris‘e taşınmışlardı. Çocukluğu Paris’in Boulogne-Billancourt ve Sèvres banliyölerinde geçen müzisyenin ailesi entelektüel bir çok kişiyle yakın dosttu. Bundan dolayı sanat ve politika Chao’nun hayatına küçük yaşlarda girdi. İlerleyen senelerda punk müzikten etkilenmeye başlayan Chao, The Clash ve Dr. Feelgood dinliyordu. İyi derecede İspanyolca ve İngilizce bilen sanatçı, dünya çapındaki tüm müzikal oluşumları da takip ediyordu. Farklı gruplarda çaldıktan sonra seksenlerin ortasında
Les Hot Pants” isimli kendi grubunu kurdu. 1984‘te “Mala Vida” isimli ilk demo çalışmalarını yayınlayan grup, yerel anlamda ilgi görmelerine rağmen 1986‘da ilk albümlerini çıkardıktan kısa bir süre sonra dağıldı. Chao çok geçmeden kardeşi Antoine Chao ve dostlarından Alain’le birlikte Los Carayos‘u kurdu. Ancak bu proje de çok uzun ömürlü olmadı ve Chao kardeşler aralarına kuzenleri Santiago Casariego‘yu da alarak Mano Negra adını verdikleri grubun temelini attılar. Grup küçük bir plak şirketi bünyesinde, Hot Pants zamanında çıkardıkları Mala Vida’yı yeniden paylaştılar ve şarkı çok kısa bir sürede Fransa’da hit oldu. Bunun üzerine Virgin Records’la anlaşma imzalayıp, ilk albümleri Patchanka‘yı Virgin etiketiyle müzikseverlerle bir araya getirdilar.

İngilizce konuşulan ülkelerde dikkat çekmese de, albüm İtalya, Almanya ve Hollanda‘da listelerin üst sıralarına yerleşme başarısı gösterdi. Bunun üzerine 1992’de Cargo Tour adını verdikleri ve içinde sirk ve oyuncuların da bulunduğu bir gemiyle Latin Amerika ve Pasifik kıyılarını kapsayan bir turneye çıktılar. Aynı zamanda birkaç politik gerilla grubuna da destek vermişlerdi. Bu tur grubun güney Amerika’da büyük ün kazanmasını sağladı. Latin Amerika ve Avrupa‘yı fethetmişlerdi. 1994‘ün sonunda Antoine Chao‘nun ayrılmasından sonra grup final albümleri Casa Babylon’ı paylaştı. Daha sonra Madrid‘e taşınan Chao, grubun kalan diğer üyeleriyle birlikte yeni projeleri “Radio Bemba Sound System”i oluşturdular. Grubun ismi Che Guevara ve Fidel Castro‘nun Küba Devrimi esnasında kullandıkları iletişim sisteminden geliyordu. Güney ve Orta Amerika’da yeni şarkılar yazabilmek için senelerce seyahat eden grup, bu zaman içinde ürettikleri çalışmaları 1998 senesinde Clandestino adlı albümde bir araya getirdiler. Kısa sürede sonuç alamasalar da albüm büyük yankı uyandırdı ve albümden çıkan Bongo Bong ve Clandestino isimli single’lar büyük başarı kazandı. Victoires de la Musique‘te “En İyi Dünya Müziği” ödülünün sahibi oldular ve albüm 5 milyon kopya sattı.

Madonna’nın “The Next Best Thing” filmi için de müzikler hazırlayan Chao, 2000 senesinde Los Angeles’ta performans gösterdi. 2001 senesinde ise Karayip müziğinden esinlenmelerle dopdolu yeni albümleri “Proxima Estacian Esperanza” müzik marketlerdeki yerini aldı. Çok kısa bir sürede oldukça büyük beğeni alan albümleri sonrasında grup yeni bir turneye çıktı. 2004 senesinde ise Amadou And Mariam’ın “Dimanche a Bamako” adlı albümünün prodüktörlüğünü üstlenen Chao, Fransız kökenlerine geri döndü ve aynı sene tümü Fransızca olarak seslendirdiği şarkılardan oluşan “Sibérie m’étatit Contéee” adlı albümü piyasaya sürdü. Albümün illüstrasyonlarını Jacek Woźniak yaptı. Albümden çıkan “Petite blonde du Boulevard Brune” single’ı hit oldu ve Chao 2006’da vizyona giren Emir Kusturica belgeseli “Maradona”nın soundtrack’ini de hazırladı.

Chao son olarak 2007‘de “La Radiolina” adlı albümünü müzikseverlerle bir araya getirdi. Albümün tamamı İspanyolca ve Portekizce seslendirdiği şarkılardan oluşuyordu. Madjid Fahem‘in gitarıyla bulunduğu albüm yine Avrupa’da hatrı sayılır bir başarı kazandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker