Biyografi

Mustafa Şentop Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mustafa Şentop kimdir?, Mustafa Şentop kaç yaşında?, Mustafa Şentop evi nerede?, Mustafa Şentop nerelidir? Mustafa Şentop ev adresi?, Mustafa Şentop kaç yaşında?, Mustafa Şentop nerede oturuyor?, Mustafa Şentop nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mustafa Şentop hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Ağustos.1968 senesinde doğan Mustafa Şentop şu an için 53 yaşında ve Aslan burcundandır. Mustafa Şentop doğum yeri ise Tekirdağ olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Mustafa Şentop Kimdir? – Mustafa Şentop Evi Nerede? – Mustafa Şentop Nerede Oturuyor?

Mustafa Şentop Kimdir?, evi nerede?

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ’da Ahmet ve Nazire Şentop çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tekirdağ İmam hatip lisesini 1986 senesinde bitirmesinin sonrasında 1991 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Mustafa Şentop, öğrencilik senelerından beri çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Teklif Aylık Hukuk Dergisi’nin kurucuları içerisinde yer aldı ve 1988–1991 senelerı içerisinde Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü. Yüksek Lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi‘nde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1992 senesinde avukatlı stajını tamamlayan Mustafa Şentop, 1993 senesinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 senesinde Doktor, 2005 senesinde Doçent, 2011 senesinde Profesör oldu.

Marmara Üniversitesi dışında Fatih Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü düzeysinde dersler verdi.

Marmara Üniversitesi‘nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü

Mustafa Şentop, 2011 Türkiye genel seçimlerinde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girmiştir. Bu zamanda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda partisini temsilen görev yaptı. 30 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen 4. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağan Kongresi’nde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MYK) üyesi seçildi ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. 2012 ve 2015 senelerı içerisinde AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Genel Başkan Yardımcılığı görevi 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağan Kongresi sonrası bitti.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girdi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne dönük anayasal düzenlemeleri hazırlayan ekibin başında görev aldı.

24 Haziran2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili seçildi.

İyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Mustafa Şentop evlidir ve 4 çocuğu mevcuttur.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Binali Yıldırım‘ın sonrasında boşalan TBMM Başkanlığı’na 22 Şubat 2019 tarihinde aday olduğunu açıkladı. 24 Şubat 2019 tarihinde yapılan seçimin üçüncü turda 336 oyla TBMM‘nin yeni başkanı olarak seçildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün