Biyografi

Mustafa Tuna Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mustafa Tuna kimdir?, Mustafa Tuna kaç yaşında?, Mustafa Tuna evi nerede?, Mustafa Tuna nerelidir? Mustafa Tuna ev adresi?, Mustafa Tuna kaç yaşında?, Mustafa Tuna nerede oturuyor?, Mustafa Tuna nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mustafa Tuna hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1957 senesinde doğan Mustafa Tuna şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Mustafa Tuna doğum yeri ise Şarkışla ilçesi, Sivas olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Mustafa Tuna Kimdir? – Mustafa Tuna Evi Nerede? – Mustafa Tuna Nerede Oturuyor?

Mustafa Tuna Kimdir?, evi nerede?

2009 senesinden beri Ankara, Sincan belediye başkanıdır.

Mustafa Tuna, 1957 senesinde Sivas‘ın Şarkışla beldesinde doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1980 senesinde mezun oldu. 1982 senesinde, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yüksek Mühendis unvanı aldıktan sonra 1982-1983 senelerında Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan Louisiana State Üniversitesi‘nde de yüksek lisans eğitimini bitirdi.

“Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” hususundaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 senesinde kendisine Doktor Yüksek Mühendis unvanı verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktorasını tamamlayarak 1998 senesinde de doçent unvanı aldı. Bunun bunun yanında İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı Başkanlığı, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Üyeliği, AGİTPA Türk Grubu Üyeliği ile Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi Üyeliği de yaptı.

Mustafa Tuna, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Yayın Teşvik Ödülü sahibidir.

2002 senesinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde de Ankara milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi. 2002 – 2007 senelerı içerisinde Ankara AKP Milletvekili olarak görev yaptı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yaptı.

29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de AKP Sincan belediye başkanı oldu.

Mustafa Tuna, evlidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla istifa eden eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘in yerine 6 Kasım 2017 tarihinde yapılan Belediye Meclisi seçiminde Mustafa Tuna Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Mustafa Tuna; yeni Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş‘a 8 Nisan 2019 tarihinde görevini teslim etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün