Biyografi

Nermin Faruki Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nermin Faruki kimdir?, Nermin Faruki kaç yaşında?, Nermin Faruki evi nerede?, Nermin Faruki nerelidir? Nermin Faruki ev adresi?, Nermin Faruki kaç yaşında?, Nermin Faruki nerede oturuyor?, Nermin Faruki nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nermin Faruki hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1904??.??.1991 senesinde doğan Nermin Faruki şu an için 87 yaşında ve burcundandır. Nermin Faruki doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Heykeltraş olarak devam ettirmektedir.

Nermin Faruki Kimdir? – Nermin Faruki Evi Nerede? – Nermin Faruki Nerede Oturuyor?

Nermin Faruki Kimdir?, evi nerede?

Nermin Faruki, Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşlarındandır.

Nermin Faruki, 1904 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Osmanlı Devleti’nin ilk parfüm üreticisi olan Mısır asıllı Ahmet Faruki’dir. Nermin Faruki, küçüklüğünden beri Fransızca, Almanca, İngilizce dersleri almıştır. İlk okulu ve kızların devam ettiği rüştiyeyi bitirdikten sonra İnas Sanayi-i Nefise Mektebi (İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi) Heykel bölümünde İhsan Özsoy zamanında arkadaşı Sabiha Bengütaş ile birlikte öğrencisi oldu. Daha sonra Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. Heykelle birlikte resim yapmayı da sürdürdü.

Yurda döndükten sonra daha ziyade resim ve seramik üzerinde de çalışmalarda bulunmuş heykel alanında daha çok büst çalışmalarına ağırlık vermiştir Nermin Faruki’nin yaptığı büst çalışmaları içerisinde Ali Hadi Bara, Ahmet Faruki ve etrafındaki renkli bireyleri betimlediği büstleri ile tanınmıştır. Ali Hadi Bara büstü için kimileri, Türkiye’de dökülen ilk büst çalışma demektedir.

Bakır levhalardan figürsüz çalışmalar da yapan Nermin Faruki, kimi çalışmasında mermeri tercih etmiş ve yuvarlak formlu hatları severek kullanmıştır.

1956 senesinde İlkbahar ve Çiçek Günü için yaptığı sanat eseri birincilik ödülüne layık görüldü. İkinci İstanbul Festivali’nde sanat eseri ile bir kez daha birincilik ödülünü kazandı. 1957 senesinde İstanbul Şehir Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açtı. İlk dönem yapıtlarında Alman neoklasikçiliğinin etkisinde kalmış, sonraki çalışmalarında soyut bir anlayışa yönelmiştir. Sabiha Bengütaş ile birlikte Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşıdır.

Nermin Faruki, kendisinden 17 yaş büyük heykeltraş Nijat Sirel ile evlenmiş ve ona bir çok heykelerini yaparken yardım etmiştir.

1928 senesinde Nijat Sirel’e, Mahir Tomruk ile birlikte Bursa Atlı Atatürk heykeli için yardımcı olduğu bilinen Nermin Faruki’nin Ahmet Faruki Başı” isimli eseri de 1925– 1926 senelerına denk gelmektedir. Diğer çalışmaları içerisinde; “Carlo Testi Başı ve Nü” çalışması da dikkate değerdir.

1986 senesinde 82 yaşında iken 3.evliliğini yapan Nermin Faruki, 1991 senesinde İstanbul’da 87 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün