Biyografi

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah kimdir?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah kaç yaşında?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah evi nerede?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah nerelidir? Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah ev adresi?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah kaç yaşında?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah nerede oturuyor?, Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Haziran.1937 senesinde doğan Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah şu an için 84 yaşında ve Yengeç burcundandır. Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah doğum yeri ise Kuveyt, Kuveyt olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah Kimdir? – Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah Evi Nerede? – Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah Nerede Oturuyor?

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah Kimdir?, evi nerede?

29 Eylül 2020 tarihinden beri Kuveyt Emiri’dir.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, 25 Haziran 1937 tarihinde Kuveyt’in başşehri Kuveyt’te doğmuştur. Babası Kuveyt‘in onuncu emiri şeyh Ahmed el-Cabir el-Sabah’dır. Annesinin adı Yamama’dır. Orta öğrenimini bitirdiktan sonra Birleşik Krallık‘ta bir üniversitede okudu.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, 25 yaşındayken 21 Şubat 1962’de Kuveyt’in bir şehri olan Hevalli valisi olarak atandı ve 19 Mart 1978’e kadar bu görevde kaldı. 1978 senesinde İçişleri Bakanı oldu ve bu görevine de 26 Ocak 1988 tarihine kadar devam etti. 1988 senesinde savunma bakanlığına atandı.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, Kuveyt‘in Irak işgalinden kurtuluş savaşından sonra Nisan 1991’de kurulan ilk Kuveyt hükümetinde Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı seçildi ve 17 Ekim 1992 tarihine kadar görevde kaldı. 16 Ekim 2003 tarihinde Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1978-1988 ve 2003-2006 olmak üzere iki defa İçişleri Bakanlığı görevini yürüttü.

Ayrıca, 16 Ekim 1994’te Ulusal Muhafızlar Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi ve askeri sistemi geliştirmek ve ulusal muhafızları silahlı kuvvetlerin sağ kolu yapmak için çalıştı.

29 Ocak 2006 tarihinde üvey kardeşi Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’ın Kuveyt Emiri olmasıyla, 7 Şubat 2006 tarihinde resmî olarak Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, veliahT prens olarak ilan edildi.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, 29 Eylül 2020 tarihinde üvey kardeşi ve önceki Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’ın ölümü üzerine veliaht prens olarak Kuveyt Devleti Emiri olarak tahta geçti.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, 7 Ekim 2020 tarihinde kardeşi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah‘ı Veliaht tayin etti.

Nevaf el-Ahmet el-Cabir es-Sabah, Şerife Süleyman el-Casim ile evlidir. Ahmed, Faysal, Abdullah, Sheika adlarında 4 çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün