Biyografi

Paul Delvaux Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Paul Delvaux kimdir?, Paul Delvaux kaç yaşında?, Paul Delvaux evi nerede?, Paul Delvaux nerelidir? Paul Delvaux ev adresi?, Paul Delvaux kaç yaşında?, Paul Delvaux nerede oturuyor?, Paul Delvaux nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Paul Delvaux hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Eylül.189720.Temmuz.1994 senesinde doğan Paul Delvaux şu an için 97 yaşında ve Terazi burcundandır. Paul Delvaux doğum yeri ise Liege, BelçikaVeurne, Belçika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Paul Delvaux Kimdir? – Paul Delvaux Evi Nerede? – Paul Delvaux Nerede Oturuyor?

Paul Delvaux Kimdir?, evi nerede?

Belçikalı gerçeküstücü ressam durağan figürleriyle tanınmıştır.

Hukukçunun oğlu olan Delvaux, 23 Eylül 1897 senesinde Liege kentinde dünyaya geldi.

Öncelikle Brüksel Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik sanat öğrenimi ve mimarlık eğitimi aldı.

O zamanda Avrupa’nın tüm akademilerinde egemen olan Neo-Empresyonist metotlarıni kullandı. 1920’lerde dışa vuruculuğa yöneldi.

İlk sergisini 1924’te Sillon grubunun ressamlarıyla birlikte açtı. Bu gruptaki ressamlar yapıtlarında insan figürü kullanmamakla tanınmaktaydı.

1930’larda Salvador Dalí, Giorgio de Chirico ve Rene Magritte gibi gerçeküstücülerden etkilenmeye başladı.

Delvaux mühim ülkeler arası sürrealist sergilere 1938’den sonra İtalya’dayken katılmaya başladı. Geriye-dönük ilk sergisini 1944’de Brüksel’deki Güzel Sanatlar Sarayı’nda açtı.

Kısa zamanda Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde kürsü sahibi oldu.

Büyük tuvaller yapmaktan kaçınmayan sanatçı Ostend, Brüksel ve Liege kentlerinde bazı duvar resimleri de yaptı.1,50 x 2,50 m. boyutlarındaki Akropol adlı tuval, ressamın iyi çalışmalarına misal olarak gösterildi.

Delvaux Avrupa’nın bir çok yerinde Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da sergiler açtı, İtalya ve Belçika’da mühim ödüller kazandı.

Belçikalı ressam 20 Temmuz 1994 senesinde dünyaya geldiğu ülkede yaşamını kaybetti.

Önemli Yapıtları: Uyuyan Venüs, Dantelli Kadın, Tatlı Gece, Aynadaki Kadın, Dantel Biçimli Cenaze Korteji, Uyuyan Kent, Su Perileri, Noktürn, Pygmalion, Sokaktaki Adam, Sirenlerin Koyu, Kızıl Şehir, Gezinen Kadın ve Bilgin, Çarmıha Gerilmeler, Noel Gecesi, Dünyanın Sonu, Gölgeler, Klasik Bir Peyzaj’da Genç Kadınlar, Vigil, Orman Perileri, Kentte Tan Vakti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün