Biyografi

Ray Bradbury Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ray Bradbury kimdir?, Ray Bradbury kaç yaşında?, Ray Bradbury evi nerede?, Ray Bradbury nerelidir? Ray Bradbury ev adresi?, Ray Bradbury kaç yaşında?, Ray Bradbury nerede oturuyor?, Ray Bradbury nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ray Bradbury hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Ağustos.192005.Haziran.2012 senesinde doğan Ray Bradbury şu an için 92 yaşında ve Aslan burcundandır. Ray Bradbury doğum yeri ise Waukegan, Illinois, A.B.D.Los Angeles, Kaliforniya, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Ray Bradbury Kimdir? – Ray Bradbury Evi Nerede? – Ray Bradbury Nerede Oturuyor?

Ray Bradbury Kimdir?, evi nerede?

Defalarca sinemaya ve tiyatroya aktarılmış olan ünlü kara-ütopya romanı Fahrenheit 451 ile ünlü olan Amerika’lı bilimkurgu, fantezi ve korku yazarı. Something Wicked This Way Comes, Fahrenheit 451 gibi romanları ile tanınsa da Bradbury çağımızın en üretken yazarlarından biri olma özelliğini taşır; 50’nin üzerinde antalojide öyküleri yayınlanmış, 20’den fazla tiyatro oyunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı hikaye ve t.v. konusu kaleme almış olan yazar, 400’ün üzerinde kısa roman ve kısa öykünün kapağına adını yazmıştır.

Raymond Douglas Bradbury, 22 Ağustos1920 tarihinde, Waukegan, Illinois, ABD.’de dünyaya geldi. İsveç göçmeni bir anne ve telefon hatları çekerek geçimini sağlayan bir babanın oğlu olan Bradbury, gençlik senelerının çoğunu Waukegan’da bulunan Carnegie Kütüphanesi’nde geçirdi.

Kütüphaneleri çok seven yazar, her gün saatlerini orada geçirirken, öte yandan da ileriki senelerda yazacağı romanların temellerini atıyordu. 1934 senesinde, halen 13 yaşındayken, ailesinin Los Angeles’a taşınması sebebiyle Waukegan’dan kopan Bradbury, Los Angeles Lisesi’ne kayıt oldu ve 1938 senesinde bu okulu başarıyla bitirdi. Çok iyi bir öğrenci olmasına rağmen üniversiteye kayıt olmayan Bradbury, bunun yerine gazete satmayı tercih etti.

Beni kütüphane yetiştirdi. Kolej ya da üniversite gibi kavramlara inanmıyorum. Kütüphaneleri seviyorum çünkü çoğu öğrenci üniversiteleri karşılayacak maddi olanaklara sahip değil. Liseden mezun olduğumda stresin kenarındaydım ve hiç param yoktu; ben de 10 yıl boyunca haftanın 3 günü kütüphaneye giderek kendimi geliştirdim.

Flash Gordon ve Buck Rogers gibi erken dönem bilimkurgu kahramanlarından büyük miktarda etkilenen Bradbury, 1938 senesinden beri yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlamıştı. Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti’ne katılan yazar, Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarda orada tanıştı.

1938 senesinde Imagination! Adlı fan dergisinde Hollerbochen’s Dilemma adını taşıyan ilk öyküsünü yayınlamayı başaran Bradbury, 1939 senesinde ise Futuria Fantasia adını taşına bir dergiyi yayınlamaya başladı. Yalnızca 4 sayı çıkan ve her biri 100’er kopya olarak hazırlanan Futuria Fantasia kısa ömürlü olduysa da, yazarın önünü açması yönünden faydası tartışılmazdı.

Bradbury 1941 senesinde Pendulum adlı kısa öyküsünü Super Science Stories dergisine 15 dolar karşılığında satmayı başardı; bu yazarın edebi yeteneği aracılığıyla kazandığı ilk paraydı. İki yıl içinde tam zamanlı bir yazarak olarak çalışmaya başlayıp bütün diğer işlerini bırakan Bradbury, 1947 senesinde ise kısa hikayelerin toplamından oluşan ilk romanı olan Dark Carnival’ı piyacasa çıkarttı.

400’ün üzerinde kısa hikaye ve novella yazan, 50’nin üzerinde antoloji kitabında öyküleri yayına giren, 20’den fazla tiyatro oyunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı hikaye ve t.v. konusu kaleme almış olan Bradbury, çağımızın en üretken yazarlarından biri olma özelliğini taşır. Hayranları tarafından bir bilimkurgu yazarı olarak tanımlansa da bu tanımlamaya katılmayan Bradbury,bu hususta şu açıklamayı yapmıştır;

Öncelikle, ben bilimkurgu yazmıyorum. Yazdığım tek bilimkurgu kitabı var; o da Fahrenheit 451. Çünkü o kitap gerçeğe dayanılarak yazıldı. Bilimkurgu gerçeğin tasviridir, fantazi ise değildir. Fahrenheit 451 dışında bilimkurgu alanında verdiğim eser yoktur.

1947 senesinde Marguerite McClure ile evlenen Bradbury, bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu. Los Angelas’da yaşayan yazar, hikayelerini kaleme almaya devam etti. Onlarca eseri çizgiroman, tv dizisi ve sinema filmi olarak uyarlanmış olan yazarın üzerine bir de belgesel çalışması yapılmıştır; Ray Bradbury; Story of a Writer.

Ray Bradbury, 5 Haziran 2012 tarihinde 92 yaşında Los Angeles, Kaliforniya, ABD‘de ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün