Robert Musil Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Robert Musil kimdir?, Robert Musil kaç yaşında?, Robert Musil evi nerede?, Robert Musil nerelidir? Robert Musil ev adresi?, Robert Musil kaç yaşında?, Robert Musil nerede oturuyor?, Robert Musil nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Robert Musil hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Kasım.188015.Nisan.1942 senesinde doğan Robert Musil şu an için 62 yaşında ve Akrep burcundandır. Robert Musil doğum yeri ise Klagenfurt, AvusturyaCenevre, İsviçre olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Robert Musil Kimdir? – Robert Musil Evi Nerede? – Robert Musil Nerede Oturuyor?

Robert Musil Kimdir?, evi nerede?

Başyapıtı Niteliksiz Adam yarım kalmasına rağmen 20. yüzyılın en mühim romancılarından ve roman türüne özgün katkıları kuşku götürmez yazarlarındandır.

Robert Musil, 6 Kasım 1880 tarihinde Klagenfurt, Avusturya’da, bir mühendis olan Alfred Edler von Musil ve Hermine Bergauer çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Robert Edler Von Musil’dir. Çocukluk senelerını Yukarı Avusturya’da bulunan Steyr ile Brünn’de geçiren Musil, 12 yaşına geldiğinde Eisenstadt ve Maehrisch’deki askeri okullara devam etti. Bu okullara devam ettiği senelerda teknik konulardaki kabiliyetini ve ilgisini keşfetti. Subay eğitiminin andından, 18 yaşına geldiğinde Brünn Teknik Üniversitesi’nde makine mühendisliği eğitimi aldı ve bu okuldan 1901 senesinde mezun oldu.

Bir piyade alayında hizmet verdikten sonra, Stuttgart Teknik Üniversitesi’nde asistanlığa başladıysa da bu işi kendisi için yetersiz bularak kısa süre sonra üniversiteden ayrıldı. 1903 senesinde Berlin‘e giderek felsefe ve deneysel psikoloji eğitimi almaya başladı. Üç yıl sonra insanın renk algılamasının incelemesinde kullanılmak üzere kendi adını taşıyan renk fırıldağını geliştirdi.

1902 senesinde yazmaya başladığı ve üzerinde dört yıl çalıştığı ilk romanı Genç Tösless, askeri lisedeki tecrübelerine dayanıyordu. Bu romanıyla psikolojik açıdan dikkatli analizler yapan anlatım ustası olarak ün yaptı. Genç Tösless’in odak noktasında okul dostlarından birinin hırsızlığını yakalayan üç yatılı okul öğrencisi bulunmaktadır. Üç kafadar dostlarını okul yönetimine şikâyet etmez fakat ona tavan içerisinde işkence ederek cezalandırırlar. Bu olaya direkt olmasa bile gözlem yaparak katılan Tösless, olaya giderek yabancılaşır ve sonunda kendisinde aranan güvenilir niteliklerin kimsede bulunmadığını kabullenmek zorunda kalır.

1908 senesinde fizikçi Ernst Mach‘ın bilimsel doktrinlerine ilişkin çalışmasıyla Dr. Phil. Ünvanını alan Robert Musil, kendisine önerilen akademik kariyerleri reddederek yazarlığa yoğunlaşır.

1911 senesinde yayına giren Birleşmeler adlı öykü kitabının kahramanları kendilerine bilinçle bilinçsizlik içerisinde psişik bir deneyim alanında bulurlar. Yine 1911’de Berlin’de tanıştığı Martha Marcovaldi ile evlenen Musil, 1914’te Neue Rundschau dergisinin redaktörlüğünü üstlenmeden önce yaşamını kütüphanecilik yaparak kazanıyordu. Birinci Dünya Savaşı‘nda İtalya cephesinde savaşan Musil, 1917’den sonra Asker Gazetesi’ni çıkardı. Savaştan sonraki senelerda tiyatro eleştirmeni olarak bir kariyer yaptı ve tiyatro oyunları yazdı. Hayalperestler ve Vinzens ve Önemli Adamların Kadın Dostu adlı dramlarında yazar, hiç birşey gizlemeyen psikolojik analizleriyle akıl almaz gerçeğe hakim olmaya çalışan bireyleri göstermektedir.

1924 senesinde Üç Kadın adlı öykü kitabı yayınlanmakla birlikte yazar, o tarihten beri tasarladığı anıtsal romanı üzerindeki çalışmalarına adapte olmaya başlamıştır. Adolf Hitler‘in Almanya‘da iktidara gelmesiyle birlikte birden fazla yazar gibi Almanya’yı terk ederek Viyana‘ya yerleşen Musil, aynı yıl Niteliksiz Adam adlı eserinin ikinci cildinin ilk bölümü yayınlanır. Yaşarken pek taktir edilmeyen bu eserde yazar, yüzyılın başındaki Batı Avrupa’daki düşünce ve duyguların envanterini yapmış. Aralarında niteliksiz adam Ulrich’in de bulunduğu yüksek rütbeli kimselerden oluşan bir kurul, tahtta Alman İmparatoru II. Wilhelm‘den 40 yıl fazla kalmış olan Avusturya-Macaristan imparatoru I. Franz Joseph‘in 70. yıl dönümü sebebiyle tertiplenecek töreni hazırlamakla görevlendirilir. Bu çalışmalar sürerken Birinci Dünya Savaşı patlak verir ve imparatorun jübile yılı olan 1918 her iki monarşinin çöküş yılı olur.

Musil, romanlarında çağdaş ideolojilerin maskesini düşürerek manevi görgüsüzlüğü belgelendirdi. Musil’e göre sağduyu fakat bir zamanlar mantıklı olanı reddetmekle sağlanabilirdi. Buna göre varolan düzenlerden hiçbirine karar vermeyen Ulrich, kızkardeşiyle birlikte Akdeniz’de bir adaya çekilerek kendi iradesiyle toplumdan kaçar.

Musil’in bilim disiplinlerinin hemen hepsiyle hesaplaştığı romanın karmaşık yapısı, halkın beğenisini kazanmasını engelleyen en mühim etkendir. Avusturyalı yazar bütün bunlara rağmen, çok büyük maddi olanaksızlar ve bazen geçirdiği felç olma tehlikesiyle yüz yüze kaldığı halde romanını üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. 1936 senesinde felç geçirdi. Avusturya’nın Almanya’ya bağlanmasının sonrasında felçli halini göz önüne almaksızın yurdunu terk ederek Zürih‘e göç etti fakat orada kısa bir süre kaldıktan sonra Cenevre‘ye geçti. Musil’in kitapları kendi yurdunda yasaklandı. Yapayalnız bir insan olarak kalan yazar, başyapıtı olan eser üzerinde çalışmalarını sürdürdüyse de bu kitabı tamamlayamadı.

Friedrich Wilhelm Nietzsche‘nin felsefesinden etkilenerek yapıtlarında insanın kavrayamayacağı bir gerçeği anlatan Robert Musil, 15 Nisan 1942’de beyin sektesi sebebiyle yaşama veda etti.

Robert Musil, 1911 senesinde Martha Marcovaldi ile evlendi.

Yeni Avusturya edebiyatının Franz Kafka ile birlikte kurucularından olan Robert Musil, Virginia Woolf’un Alman dilindeki benzeridir.

Robert Musil, 15 Nisan 1942 tarihinde Cenevre, İsviçre’de 62 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Roman:
1906 – Genç Törless (Die Verwirrungen des Zöglings)
1931 – Niteliksiz Adam (Der mann ohne Eigenshaften)

Öykü:
1911 – Birleşmeler (Vereinigungen)
1924 – Üç Kadın (Drei Frauen)

Tiyatro Oyunları:
1921 – Hayalperestler (Die Schwaermer)
1923 – Vinzens ve Önemli Adamların Kadın Dostu (Vinzenz und die Freundin bedeutender Maenner)
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker