Sadettin Tantan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sadettin Tantan kimdir?, Sadettin Tantan kaç yaşında?, Sadettin Tantan evi nerede?, Sadettin Tantan nerelidir? Sadettin Tantan ev adresi?, Sadettin Tantan kaç yaşında?, Sadettin Tantan nerede oturuyor?, Sadettin Tantan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sadettin Tantan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1941 senesinde doğan Sadettin Tantan şu an için 80 yaşında ve burcundandır. Sadettin Tantan doğum yeri ise Sapanca, Adapazarı olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Sadettin Tantan Kimdir? – Sadettin Tantan Evi Nerede? – Sadettin Tantan Nerede Oturuyor?

Sadettin Tantan Kimdir?, evi nerede?

Yurt Partisi – Yurt-P Genel Başkanı

1 Ocak 194’de Adapazarı, Sapanca’da doğan Tantan, Polis Enstitisü ve Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme kısmını bitirdikten sonra Bursa İŞ idaresi Enstitüsünde master yaptı ve İngiltere’de dil eğitimi gördü. 1966’da komiser yardımcısı olarak vazifeye basladığı Emniyet teşkilatında, Eskişehir, Bursa, ve İstanbul‘da Narkotik ve Asayiş Şubelerinde çalıştı.

Tantan vazifeye başladığı andan beri özellikle Temmuz 1999’da, faili meçhul hadiselerin dosyalarını, yeniden ele alarak İstihbarat, Terörle Mücadele, Asayiş ve Olay Yeri İnceleme birimlerinden oluşan özel bir ekiple, faili meçhul terör hadiselerinın aydınlatılması çalışmalarını başlattı.

1980-83 senelerı içerisinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir Mali Polis Müdürü iken gerçekleştirdiği operasyonlarla kaçakçılara göz açtırmayan Tantan, Uğur Mumcu‘nun da dikkatini çekti.

Yazılarında Tantan’dan övgüyle söz eden Mumcu, onu “dürüst, namuslu polis” diye nitelendirdi ve mafya ile karşılaşmasında de “Bu namuslu polise ve dostlarına Allah yardımcı olsun” diye yazdı. Tantan’ın “sağcıdır” diye görevden alınmasına da tepki gösterdi.

Giresun ve Tekirdağ‘da İl Emniyet Müdürlüğü yaptı. Tantan, bunun yanında, 1980-1990 senelerı içerisinde, İstanbul Güreş İhtisas Kulübü Başkanlığı, Aralık 1991 ve Aralık 1993 senelerı içerisinde da Güreş Federasyonu Başkanlığı görevinde bulundu.1990-1994 senelerında Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu İstanbul Bölge Başkanlığı yaptı.

1994 senesinde emekli oldu ve ANAP‘tan siyasete adım atarak Fatih Belediye Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı gündeme geldi. Ancak daha sonra milletvekilliğine aday gösterildi ve Parlamentoya girdi. DSPMHPANAP koalisyonunun kurdugu 57. hükümette İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

2001 yılı Haziran ayında İçisleri Bakanlığıi görevinden alınmasını takiben önerilen Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanlığı teklifini kabul etmedi ve partisinden istifa etti. Ocak 2002’de Yurt Partisini kurdu ve 25 Ağustos 2002 tarihinde yapılan Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi. Tantan, evli, 6 çocuk ve 5 de torun sahibidir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker