Bilgi

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!, arayışı içine giren okurlarımız için TÜVTÜRK Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi! ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız TÜVTÜRK Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi! sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Cezalarına Af Geldi!

Af yasasında mühim değişiklik! Trafik cezalarını kapsayan af yasasına vatandaşın en büyük kalburlarından birisi olan araç muayene cezaları da eklendi.

Af yasa teklifinde mühim eklemeler yapıldı. AKP TBMM’ye yeni af yasasını sundu. Bu yasa teklifine göre, esnaf, hekim, avukat gibi meslekler aidat borçları, trafik cezaları ve bunların bunun yanında aracının muayenesini yaptırmadığı için ceza yazılan araç sahipleri de eklendi.

TÜVTÜRK muayene fiyatları tartışma konusuyken araç muayanelerinde mühim değişiklikler yapıldı. Yeni af yasasına araç muayene mağdurları da eklendı!

Araç muayanesini geciktirenler için af !

Yeni yasaya göre aracını zamanında muayene yaptırmayadığ nedenle ceza yazılan vatandaşlara aylık yüzde 5, yıllık yüzde 60 faizden kurtulabilecek.

Af yasasına gelen en mühim kapsamlardan bir diğeride araç muayane cezaları oldu. Buna göre TBMM’ye verile teklifte, araç muayenesi geciktirenler, zamanında yaptırmamış olanlar, 31 Aralık 2021’e kadar araç muayenelerini yaptırmaları halinde aylık yüzde 5 gecikme faizini ödemekten kurtulacaklar.

Sedat Peker Defne hanımın evinde kalp krizi olayı ne? Defne Samyeli evinde kim kalp krizi geçirdi?

Sedat Peker Defne hanımın evinde kalp krizi olayı ne? Defne Samyeli evinde kim kalp krizi geçirdi?

Bu kanun yayımlanıncaya kadar olan sürede biriken borçlar yüzde 5 yerine üretici fiyatı endeksi oranı kadar artırılırkeni kanunun yayımlandığı tarihten araç muayenesinin yapıldığı tarihe kadar geçen süreye ise yüzde 0.75 faiz uygulanacak.

Yani bu yasa ile birlikte aracını muayene yaptırmayıp yıl sonunda yaptıranlar, 375 liralık bir muayene parasına ilave olarak geciktirdiği için 112 lira ceza yerine 33 lira ceza faizi ödeyecekler.

HER YIL 10 MİLYON ARAÇ 1.4 MİLYAR TAHSİLAT!

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, muayenesini zamanında yaptırmayan vatadanşlarda geçen sene 322 milyon lira para cezası tahsil ettiklerini açıkladı. Dilbay, bu sene ilk 4 aydaki tahsilatın ise 152 milyona eriştiğini açıkladı.

Açılanan sayılara göre her sene 10 milyon aracın muayene yaptırdığı, geçen sene Hazine payı olarak 1.4 milyar liralık tahsilat yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

MESLEK ODALARINDAKİ AİDATLAR SİLİNECEK!

Yeni af yasasında bunun bunun yanında 30 Nisan tarihi saygınlığıyla meslek odalarına ödenen aidatlara da af geldi. Buna göre;

Esnaf ve sanatkarların Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na,

avukatların Türkiye Barolar Birliği’ne,

hekimlerin Türk Tabipler Birliği’ne,

diş hekimlerinin Türk Diş Hekimleri Birliği’ne,

mimar ve mühendislerin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne olan aidat borçlarını ödemeleri halinde birikmiş faizleri silinebilecek.

Yeni af yasasında bunun bunun yanında eğitim maksadıyla yurt dışına burslu gönderilen öğrencilerin birikmiş borçları da dahil edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün