Wolfgang Pauli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Wolfgang Pauli kimdir?, Wolfgang Pauli kaç yaşında?, Wolfgang Pauli evi nerede?, Wolfgang Pauli nerelidir? Wolfgang Pauli ev adresi?, Wolfgang Pauli kaç yaşında?, Wolfgang Pauli nerede oturuyor?, Wolfgang Pauli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Wolfgang Pauli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Nisan.190015.Aralık.1958 senesinde doğan Wolfgang Pauli şu an için 58 yaşında ve Boğa burcundandır. Wolfgang Pauli doğum yeri ise Viyana, AvusturyaZürih, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Wolfgang Pauli Kimdir? – Wolfgang Pauli Evi Nerede? – Wolfgang Pauli Nerede Oturuyor?

Wolfgang Pauli Kimdir?, evi nerede?

Avusturya asıllı İsviçreli fizikçi.

Wolfgang Pauli, 25 Nisan1900‘de Viyana‘da dünyaya geldi. Arnold Sommerfeld‘in yanında Münich Universitesi‘ne gitmeden önce ilk eğitimini Viyana’da bitirdi.

1921 senesinde doktorasını aldı ve Göttingen Universitesi‘nde bir yıl Max Born‘un, daha sonraki yıl da Copenhag‘da Niels Bohr‘un yanında asistanlık yaptı.

19231928 senelerı içerisinde Hamburg Üniversitesi‘nde okutman olarak çalıştı. Hamburg Üniversitesi’ndeki görevinin sonrasında Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi‘nde teorik fizikprofesörü oldu.

Sonraları, 19311941 senelerı içerisinde Michigan Üniversitesi‘nde ve 1942 senesinde Purdue Üniversitesi‘nde aynı görevle çalıştı. 1940 senesinde Princeton‘da “Teorik Fizik Bilim Başkanlığı“na seçildi fakat II. Dünya Savaşı sonrası Zürih’e geri döndü.

Zürih’e döndükden sonra Görecelik Teorisinin iyi bir açıklamasını yayımladı. Kendi adıyla anılan Exclusion Prensibi‘ ni ortaya attığında, atomun yapısını belirginleştirdi ve elektronun durumunu nitelendirmek için iki değişkenli bir fonksiyonun gerekliliğini ortaya koydu.

Pauli, II. Dünya Savaşı’ndan hemen önce Zürih’teki Teorik Fizik Araştırma Merkezi‘nde, yüksüz, ağırlıksız ve Beta bozumu esnasında enerjiyüklü parçacığık olan neutrinonun varlığının farkına varan ilk kişidi oldu.

Temel parçacıkların yörünge ve istatistiği içindeki ilişkiyi ortaya koyarak, alan teorisini birleştirten Pauli, quantum teorisi keşfine büyük katkılarda bulundu ve 1945 senesinde bu alandaki büyük ilerlemeye aktif olarak katıldı. Teorik fizik ve quantum mekanik problemleri üzerine bir çok ülkede makaleleri yayımlandı. Aynı sene Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü.

Royal Society of London‘ın yabancı bir üyesi olan Pauli, bunun bunun yanında Swiss Physical Society, American Physical Society, American Association for the Advancement of Science‘a da üyeydi. 1930 senesinde Lorentz Madalyasıyla ödüllendirildi.

Wolfgang Pauli, Franciska Bertram ile 4 Nisan1934 senesinde evlendi. 15 Aralık1958‘de Zürih’te yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün