Bilgi

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark, faydalı bilgiler bölümümüzde Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark başlığı altında bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı-Yılbaşı İle Noel Arasındaki Fark

Yılbaşı kutlamak günah mı, müslüman yılbaşı kutlar mı, yeni yıla girerken hangi dua okunmalı, yılbaşı ile noel içinde ki fark, yılbaşı şiiri gibi enteresan bilgiler için sitemizi takipte kalın.

Yılbaşı Kutlamak Günah Mı

Her Müslüman yılbaşı kutlamak günah mı? Sorusunun cevabını doğru kaynaklardan öğrenip buna göre amel etmekle ve imkânı varsa etrafındakileri bilgilendirerek emr-i bil ma’ruf yapmakla mükelleftir. Bilindiği gibi Müslümanların idrak ettiği yılbaşı günü, 1 Muharrem günüdür. Her Müslüman bu günde hicrî yılbaşı duası okur, yeni bir yıl geldiği için din kardeşlerini tebrik eder. Lakin mîlâdî yılbaşı söz konusu olduğunda iş değişir. Yılbaşının Noel ile karıştırılmaması, Noel’i kutlamak maksadıyla bir şey yerine getirilmemesi gerekir. Bu yazı hazırlanırken muteber ehl-i sünnet kaynaklarından istifâde edilmiştir.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark

Yılbaşı kutlamak haram mı? sorusunu yanıtlarken evvelâ, şu iki kavramı birbirinden ayırmak gerekir. Noel ile yılbaşı birbirinden farklı şeylerdir. Lakin yılbaşı gecesinde Noel kutlayanlar gibi eğlenmenin, çam keserek evi çam ağaçlarıyla süslemenin câiz olmadığı açıklanmıştır. Zira kâfirlerin bayramlarında tıpkı onlar gibi eğlenmenin hükmü onlara benzemektir.

Kurban ibadetine vahşet diyenlerin yılbaşında binlerce hindi kesilip yemeyi çağdaşlık, modernlik olarak görmeleri ne büyük bir çelişkidir! Müslümanlar onlara benzememek için; yılbaşı gecesine özel bir anlam yüklememeli, her gece ne yapıyorsa 31 Aralık’ta ve 1 Ocak gününde de onları yapmalıdır.

Âlimler; Noel gününde ve gecesinde, yahut kâfirlerin yortularında, paskalyalarında aynı onlar gibi bayram yapanların dinden çıkacağını bildirmişlerdir. Lakin sırf yeni bir yıl geldi diye tebrikleşmek vb. bunun dışındadır. Burada kastedilen; kâfirlere benzemek gâyesiyle yılbaşı kutlamanın memnu (yasak) oluşudur.

Dürr’ül-muhtâr adlı kitapta buyrulduğuna göre; Mecûsilerin Mihrican bayramında bu günün şerefine, bu günün ismini söyleyerek yahut niyet ederek herhangi bir şey armağan etmek haramdır. Bu güne kıymet verilerek yapılırsa küfür (dinden çıkmak) olur.

Sâ’adet-i Ebediyye isimli kitapta da Noel günü kâfirler gibi bayram yapmanın böyle küfür bulunacağı açıklanmıştır. Bunlar gösteriyor ki, müşriklerin değer verdiği günlere onlar gibi değer vermek İslâm’a aykırıdır.

Yani Yılbaşıyla Noel içindeki farkı iyi anlamalıdır. Bir insan yılbaşı eğlencesi niyetiyle TV izleyip çekirdek çitlese bu durum tabii ki dinden çıkmak olmaz! Lakin yılbaşında da olsa başka zamanda da olsa kumar oynamak, içki içmek haramdır. Bunun yanında 31 Aralık günü yılbaşında eğlenmek niyetiyle de olsa özel bir şey yapmanın tavsiye edilmediğini yeniden belirtmek gerekir.

Yeni yıl geldiği için sevinmek, armağanleşmek, kutlamak dinden çıkmaya neden olmaz. İşte yılbaşı kutlamak caiz mi? sualinin yanıtı bu biçimdedir.

Yeni Yıla Girerken Hangi Dua Okunmalı

Yeni yıla girerken hangi dua okunmalı diye merak edenler bugün için din kitaplarında özel duaların yer almadığını bilmelidir. Mübârek günler ve aylarda hicrî takvim esas alınır. Dolayısıyla mevize kitaplarında yahut evrâd-ü ezkâr kitaplarında mîlâdî yılbaşında yapılacak ibadetler, kılınacak namazlar yahut okunacak dualar/zikirler şeklinde bir şeye rastlanmaz. Hicrî yılbaşında yapılacak ameller ve okunacak dualar mevcuttur fakat bu, 1 Ocak tarihindeki yılbaşı için geçerli değildir.

Bunun yanında; yeni yıl geldi diye (adeta 31 Aralık günü mübârek bir geceymiş gibi) Mevlid okutmak da uygun görülmemiştir. Yani Müslüman bu gece ile diğer geceler içinde bir ayırım gözetmemelidir.

Yılbaşı Şiiri

En güzel yılbaşı şiirleri sizlerle;

Noelde yılbaşı kutlarlar,

Sarhoşlar meze otlarlar,

Günahlarını da katlarlar,

Sen kutlama Müslüman!


Fırında hindi çevirirler,

Abur cubur yer geğirirler!

Ha bire çam devirirler,

Sen kutlama Müslüman!


Oynarlar hep kumar,

Çatlamış bak damar,

Ahlâk olmuş târumâr,

Sen kutlama Müslüman!


Batı aşkıyla yanarlar,

Bunu medeniyet sanarlar,

O gün Noel’i anarlar,

Sen kutlama Müslüman!


Yıkma hayâ örtüsünü,

Bulaştırma kâfir tortusunu,

Haçlı bayramını, Noel yortusunu,

Sen kutlama Müslüman!


Şimdi günahla övünürler,

Gidip gavura güvenirler,

Pişman olup dövünürler,

Sen kutlama Müslüman!


Güzel dinimize saldırırlar,

Nâmus perdesini kaldırırlar,

O gece çalgı çaldırırlar,

Sen kutlama Müslüman!


Onlar bencil, onlar kabalar,

Haram işleyeyim, diye çabalar,

Efsanedir yalandır, Noel babalar,

Sen kutlama Müslüman!


Kim biliyor, hicrî yılbaşını?

Etrafına bak, kaldır başını,

Bunca yıl artırdın da yaşını;

Ne amel ettin sen Müslüman?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün